Paszteciki z kapustą i grzybami – Kapuśniaczki

Paszteciki z kapustą i grzybami – Kapuśniaczki Idealne do świątecznego czerwonego barszczu, wspaniałe na każde przyjęcie lub obiad. Jeśli jeszcze nigdy nie przygotowywaliście domowych Kapuśniaczków, czyli pasztecików z kapustą i grzybami, to koniecznie to zróbcie. Pyszne, puszyste drożdżowe ciasto wypełnione farszem z kapusty kiszonej i suszonych grzybów. Ja użyłam mieszanki suszonych podgrzybków i borowików. Przepis jest naprawdę prosty, choć czasochłonny (moczenie grzybów, czas wyrastania ciasta itd). Spróbujcie, polecam. Może przygotujecie je na tegoroczne święta?

Składniki:

Na farsz:

Na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 250 ml mleka
  • 1/4 szklanki oleju
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżeczki cukru

Dodatkowo:

  • sezam do posypania pasztecików
  • 1 jajko do wysmarowania pasztecików

Przygotowanie:

Przygotowujemy farsz:

Suszone grzyby przekładamy do miski i zalewamy wodą (2 szklanki).

Odstawiamy na kilka godzin (najlepiej na noc, minimum na 2-3 godziny). Następnie całość (grzyby i wodę, w której się moczyły) przelewamy do garnka i gotujemy około 20 minut. Odcedzamy zachowując osobno grzyby i osobno wywar. Po przestudzeniu grzyby drobno kroimy i odstawiamy na bok.

Kapustę drobno siekamy (, jeśli jest zbyt kwaśna warto ją przepłukać na sicie), przekładamy do garnka i wlewamy naszą zalewę z grzybów. Jeśli płynu jest za mało dolewamy wodę (do wysokości kapusty). Gotujemy do miękkości pod przykryciem.

Pod koniec gotowania kapusty drobno kroimy cebulę, podsmażamy na niewielkiej ilości oleju i dodajemy do naszej kapusty wraz z pokrojonymi grzybami. Mieszamy, zagotowujemy. Doprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem (ja dodaję więcej, bo lubię gdy farsz jest wyrazisty w smaku). Kwestia ilości przypraw jest tu indywidualna, po prostu spróbujcie.

Ostawiamy do przestudzenia.

Przygotowujemy ciasto i całe danie (paszteciki):

Do ciepłego mleka wkruszamy drożdże, dodajemy łyżeczkę cukru i całość mieszamy odstawiamy na chwilę.

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy nasze drożdże z mlekiem, pozostały cukier, jako, sol i olej. Całość wyrabiamy tak długo aż uzyskamy miękkie, elastyczne ciasto. W razie potrzeby rękę podsypujemy odrobiną mąki (nie dodajemy mąki bezpośrednio do ciasta).

Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem (ja używam miski do ciast drożdżowych z pokrywką, ale Wy możecie przykryć ciasto ściereczką). Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Czas wyrastania może być różny, w zależności od warunków (około 1 godziny, u mnie krócej).

Ciasto krótko wyrabiamy i wykładamy na podsypaną mąką stolnicę/matę.

Ciasto dzielimy na 3 części, każdą rozwałkowujemy na większy prostokąt o grubości (najlepiej 4-5 mm, nie mniej niż 3 mm). Ja robię to partiami. Najpierw jeden placek, a potem kolejny tak samo. Na środek wykładamy farsz zostawiając wolne brzegi.

Potem zlepiamy (nakładam jeden brzeg na drugi, dociskam/zlepiam na całej długości łączenia i ostrożnie odwracam całość łączeniem do dołu, starczy przetoczyć nasz wałek/rulon).

Następnie nasz wałek/rulon z nadzieniem kroimy ostrym nożem w poprzek co 4-5 cm. Tak przygotowane paszteciki przekładamy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Każdy smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy sezamem.

Paszteciki pieczemy w nagrzanym do 200 stopni piekarniku (grzanie góra-dół, bez termoobiegu), aż do uzyskania ładnego koloru (około 20-25 minut, czas pieczenia może być różny w zależności od piekarnika i grubości ciasta).

Tak przygotowane paszteciki idealnie smakują z czerwonym barszczem.

Smacznego

Jeśli chciałabyś zakupić produkty na ten przepis przez internet zapoznaj się z rankingiem supermarketów online TopSpozywcze.pl

Print Friendly, PDF & Email

8 comments

  1. Barbara says:

    Bardzo dziękuję za ten przepis robię je na Wigilię .jak za dużo to potem zamrazam i naprawdę są super po rozmrozeniu .polecam wszystkim przepis super.muszę spróbować z pieczarkami bo grzyby mi się koncza ale nie tylko na swieta robie bo dzieci bardzo lubią

Dodaj komentarz