Ostatni pociąg Meg Waite Clayton – recenzja

Do książki autorstwa Meg Waite ”Ostatni pociąg” z księgarni TaniaKsiazka.pl zbierałam się kilka dni. Jako mama dwójki maluchów nie potrafię spokojnie przejść obok tak strasznych i okrutnych wydarzeń, nawet jeśli są już przeszłością. Bo jednak, to się kiedyś wydarzyło. I choć nowość z księgarni TaniaKsiazka.pl przedstawia losy fikcyjnych bohaterów, to jednak ich historia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i działaniach Geertruidy Wijsmuller-Meijer z Amsterdamu.

Historię poznajemy z perspektywy piętnastoletniego Stephana. Na początku jego życie jest w pełni normalne i szczęśliwe. Dobrze usytuowana rodzinna, staranne wykształcenie i świetlana przyszłość. Ale, gdy naziści przejmują kontrolę wszystko się zmienia w koszmar. Jedyną iskierką nadziei dla niego i innych dzieci jest Truus Wijsmuller, bojowniczka ruchu oporu, która ryzykując własne życie chce ocalić dzieci i wywieźć je do Wielkiej Brytanii.

„Ostatni pociąg”, to historia miłości, straty i heroizmu wśród mrocznych dni poprzedzających II wojnę światową. Nie ukrywam, że książkę czytało mi się naprawdę ciężko. Wydarzenia w niej opisane nie są lekkie i wywołały nie raz uczucie smutku, niedowierzania czy strachu. Ta książka, to emocjonalny rollercoaster. Poza emocjami sam styl w jakim jest napisana też nie jest lekki. Ale jak oczekiwać lekkości od książki opisującej takie wydarzenia?

Na szczęście, gdzieś w tym wszystkim jest nadzieja i wiara w ludzi. Ludzi, którym nie był obojętny los tysięcy dzieci. Ludzi, którzy na szali stawiali własne życie by ocalić inne istnienia.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz