Ogórkowa na żeberkach i wiejskie bułeczki – dwa przepisy
Dziś mam dla Was dwa pyszne przepisy – ogórkowa na żeberkach i wiejskie bułki z dodatkiem mąki żytniej. Jak dla mnie obiad idealny. Nie wiem jak Wy, ale my uwielbiamy ogórkową (a ja to już w szczególności). Do takie zupy zawsze podaję domowe pieczywo. Moje dzieci uwielbiają rwać na kawałki bułeczki i maczać je w zupie 😉 Chyba mają, to po mnie, bo w dzieciństwie robiłam tak samo. Zresztą… No cóż, dalej czasem tak robię 😉
Ogórkową oczywiście możecie przygotować na innym rodzaju mięsa. Ja często gotuję ją na porcji rosołowej, ale nic nie zastąpi smaku tej przygotowanej na żeberkach. A jak żeberka, to polecam Wam zajrzeć do sklepu https://martika.pl/sklep/ O wyrobach Martika pisałam Wam już nie raz. Do produkcji wędlin i innych wyrobów nie używa się polepszaczy i sztucznych barwników, a mięso jest zawsze najwyższej jakości pochodzące od lokalnych, zaufanych hodowców. Więcej możecie przeczytać np. tutaj. Nie będę się już powtarzać, tylko napiszę krótko POLECAM!
Przepis na ogórkową na żeberkach
- około 300-400 g żeberek wieprzowych Martika
- około 2 l wody
- warzywa: 2 marchewki, 2 małe pietruszki, kawałek selera, kawałek pora (lub zamiennie 1 cebula opalona na palniku), 4-5 średniej wielkości ziemniaków
- 2 liście laurowe
- 3-4 ziarenka czarnego pieprzu
- 3 ziela angielskie
- ok. 400 g ogórków kiszonych
- śmietanka do zup lub sosów lub słodka śmietana 30%
- posiekany koperek lub koperek suszony
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Mięso zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do zagotowania. Zbieramy szumowinę, zmniejszamy moc palnika (tak by całość tylko „mrugała”) i dodajemy liście laurowe, ziarenka pieprzu, ziele angielskie, kawałek pora i kawałek selera. Gotujemy całość około 1,5 godziny. Odcedzamy wywar.
Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Marchewkę i pietruszki również obieramy i trzemy na tarce – ja wybrałam formę słupków, ale możecie zetrzeć też np. na tarce na dużych oczkach lub drobno pokroić.
Do wywaru dodajemy ziemniaki, marchewkę i pietruszkę. Gotujemy całość do miękkości warzyw. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę lub starte na dużych oczkach ogórki kiszone (my wolimy takie pokrojone, w tradycyjnej wersji tej zupy raczej spotkacie starte ogórki). Gotujemy całość około 10-15 minut. Pod koniec dodajemy posiekany lub suszony koperek do smaku (u mnie dziś suszony, około 1 łyżki) i śmietanę (ja dodaję słodką, dodaję na tzw. oko do smaku). Mieszamy, próbujemy i opcjonalnie doprawiamy do smaku.
Smacznego
Przepis na wiejskie bułki pszenno-żytnie
- 140 mąki żytniej typ 720
- 450 g mąki pszennej typ 550 + do podsypania
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- 350 ml ciepłej wody (nie gorącej!)
- 1,5 łyżeczki soli