Objawy ketozy – czy już jestem w stanie ketozy?

Dieta keto zyskuje na popularności i co za tym idzie – wielu zwolenników. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim chodzi o jej dość proste działanie. Na czym ona dokładnie polega? To konkretny sposób odżywiania się, po którym pojawiają się pewne objawy. Podczas trwania keto należy ograniczyć spożywanie węglowodanów do minimum, przez co źródłem energii dla naszego organizmu będą tłuszcze, a nie glukoza. Prowadzi to do stanu ketozy, podczas którego spala się tłuszcz. Ten proces jest także przydatny podczas leczenia różnego rodzaju chorób zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Ketoza to według definicji synteza ciał ketonowych, które powstają podczas jej trwania w naszej wątrobie. Tworzą się w wyniku małej ilości insuliny i rozkładu tłuszczu – dzieje się tak w celu wytworzenia energii nie z glukozy, a z komórek tłuszczowych obecnych w ciele. Jeśli ograniczasz węglowodany, Twój organizm, zamiast czerpać energię z dostarczanych cukrów, korzysta z tkanki tłuszczowej. Ketoza niesie ze sobą pewne objawy.

Jeżeli jesteś już na tego rodzaju diecie i nie wiesz, czy jesteś w stanie spalającym tłuszcz, przeczytaj nasz artykuł. Zebraliśmy w nim wszystkie najbardziej charakterystyczne objawy ketozy. Pamiętaj, aby wszystkie swoje wątpliwości skonsultować z wykwalifikowanym dietetykiem. 

Ketoza i jej objawy – czy jestem w ketozie?

Podczas diety ketogenicznej, jednym z objawów ketozy jest częstsze oddawanie moczu. Wiąże się to ze zmniejszającym się poziomem glikogenu w organizmie. Tego skutkiem jest większe uwalnianie się wody i sodu. Możesz odczuwać także większe pragnienie. Glikogen wiąże wodę w organizmie, dlatego jego mniejsza ilość będzie powodować jej ubytek. Jeżeli występuje u Ciebie ten objaw ketozy i dostarczasz sobie mniejszą ilość płynów – będziesz odczuwać suchość w jamie ustnej. Może to być jeden ze znaków i objawów ketozy. Może być to jednak dobry objaw tego, że znajdujesz się w fazie spalania tłuszczów. 

Kolejne objawy ketozy to krótkotrwałe zmęczenie lub bezsenność. Jest to jeden z częstszych znaków, którego można doświadczyć, będąc w trakcie ketoadaptacji. Twoja jakość snu może być o wiele niższa – możesz trudniej zasypiać, wybudzać się w nocy i przerzucać się z boku na bok. Z drugiej strony, gdy organizm zacznie korzystać z ketonów, będziesz potrzebować mniejszej ilości węglowodanów i Twoja energia w ciągu dnia się ustabilizuje. Ketoza i jej objawy ze zmęczenia, zamienią się w przypływy energii, co przełoży się na większą koncentrację

Objawy ketozy to także zmniejszenie wagi ciała. Szybka utrata masy przy częściowym wykluczeniu węglowodanów jest znakiem, że jesteś na dobrej drodze do produkcji ketonów. Najczęściej w pierwszym tygodniu schudniesz kilka kilo – to znak, że Twoje ciało przygotowuje się do produkcji ketonów. Możesz mieć także problemy trawienne jak biegunka, czy zaparcia. Jeśli nie doświadczasz tych objawów keto, nie martw się. Nie muszą występować. 

Kolejnymi keto objawami jest nieświeży oddech lub zmniejszone poczucie głodu, które jest spowodowane tym, że dieta ketogeniczna opiera się na wysokosycących produktach.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz