O czym pamiętać organizując chrzciny?

Chrzciny to wyjątkowe wydarzenie dla całej rodziny. Jest to jednak przede wszystkim wyjątkowe święto dla malucha. Pamiętajmy, żeby on był najważniejszy. Odpowiednie ubranko do chrztu dla niemowlaka, przemyślany termin chrzcin, odpowiednia ilość gości itd. Organizując chrzciny wszystko trzeba dobrze przemyśleć. Każdy element ma znaczenie.

Rodzice chrzestni to podstawa

Wybór rodziców chrzestnych jest bardzo ważny i należy go zawsze dobrze przemyśleć. Ten wybór powinien być dokonany wcześniej. Nie powinno się tego robić w pośpiechu czy pod presją otoczenia.

Wybór odpowiedniego terminu

Pierwszym krokiem jest wybór terminu chrztu. Najczęściej dziecko chrzci się w pierwszych miesiącach życia, lecz nie jest to ani wymogiem, ani jakąś ustaloną regułą. Dziecko można też ochrzcić później, np. około 1. urodzin. Wszystko zależy od rodziców i… samego maluszka. Pamiętajmy, że chrzest najczęściej jest pod koniec mszy. Warto się zastanowić czy nasz maluch wytrzyma tyle czasu? Jeśli chodzi o prawo kościelne, to nie ma wyznaczonych konkretnych terminów sakramentu Chrztu Świętego. Jednak zawsze należy udać się odpowiednio wcześnie do parafii i wszystko ustalić. Pamiętajmy, że z chrztem wiążą się też pewne formalności, których należy dopełnić. O wszystkim powie nam ksiądz. 

Odpowiednie ubranko dla dziecka

Eleganckie ubranka niemowlęce to nieodzowny element Chrztu Świętego i innych uroczystych wydarzeń. Nie warto jego zakupu odkładać na ostatnią chwilę. Takie ubranka mogą przyjąć różną postać. Dla dziewczynki możemy wybrać uroczą sukienkę z piękną opaską i bucikami. Niektóre ubranka na chrzciny są tak cudowne, że nasza mała pociecha będzie w nich wyglądała jak księżniczka. Chłopca można ubrać w uroczy, elegancki komplet w skład którego wchodzą kamizelka i spodenki. Można też pokusić się o elegancki sweterek lub marynarkę. A pod spód oczywiście body. Niektóre mają nawet muszkę. Możliwości jest wiele. Pamiętajmy jednak, że ubranko do chrztu dla niemowlaka powinno być nie tylko piękne, ale też wygodne i dostosowane do pory roku. Inne ubranka na chrzest powinniśmy wybrać wiosną, inne latem, a jeszcze inne zimą. Przy wyborze należy pamiętać, że choć temperatury na zewnątrz są wysokie, to w kościele panuje chłód. Dlatego warto mieć pod ręką np. jakiś odpinany sweterek.

Lista gości i wybór miejsca

Przed uroczystością chrztu, powinniśmy odpowiednio wcześniej przygotować listę gości i rozesłać zaproszenia. Dzięki temu będziemy mogli ustalić, gdzie zorganizować nasze przyjęcie. Czy będzie to dom, czy uroczystość na wynajętej sali, to zależy już wyłącznie od nas. W przypadku kameralnego przyjęcia, można spokojnie zdecydować się na organizację w domu. Wymaga to jednak odpowiednich przy. W takiej sytuacji musimy zadbać o zapewnienie gościom miejsca, przygotowania stołu i dekoracji. Musimy też przygotować obiad, odpowiednią ilości napojów, przekąsek, słodkości itd. To wszystko będzie na naszej głowie.

*współpraca

Print Friendly, PDF & Email

3 comments

  1. Róża says:

    U nas termin był porażką bo święta. Przy drugim wybiorę normalna niedzielę bo w święta tłum długa msza. Zdecydowanie nie polecam

Dodaj komentarz