Najczęstsze błędy w odchudzaniu

Podjęcie decyzji o odchudzaniu jest ważnym momentem w życiu wielu osób. Jesteśmy wówczas zdeterminowani i przepełnieni nadzieją, że w końcu uda nam się z sukcesem porzucić dotychczasowy, niespecjalnie zdrowy styl życia. Często jednak zdarza się tak, że mimo wkładanych w to starań podejmowane wysiłki okazują się nie przynosić żadnych oczekiwanych rezultatów. Jaka jest tego przyczyna? 

Dlaczego nie chudnę?

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie niepowodzenia w procesie odchudzania są z winy osoby starającej się zrzucić zbędne kilogramy. Częstą przyczyną są czynniki zależne od nas w ograniczonym stopniu, takie jak różnego rodzaju choroby. Największe utrudnienia w utracie wagi powodują m.in. insulinoodporność, zaburzenia funkcjonowania tarczycy (np. choroba Hashimoto) lub depresja. To są jednak raczej odosobnione przypadki. W większości dietowe niepowodzenia są wynikiem ludzkich błędów. Czego unikać, jeśli chcemy skutecznie stracić wagę?

Brak systematyczności – znaczenie zdrowych nawyków 

Jeśli chcemy, by efekt naszego odchudzania był trwały i nie nawiedzał nas słynny efekt yoyo, musimy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowe nawyki. Jedną z najczęstszych przyczyn powrotu do sylwetki sprzed rozpoczęcia diety jest powrócenie do starych przyzwyczajeń lub niekonsekwentne trzymanie się postanowień. Kluczem do skutecznej utraty wagi jest systematyczność. Nawyki potrzebują dużo czasu, by stały się naturalnym elementem naszego dnia, dlatego trzeba poświęcić dużo uwagi i zachować cierpliwość, by je skutecznie wprowadzić do swojego stylu życia.    

Zła dieta – bilans kaloryczny 

Wiele osób uważa, że aby schudnąć wystarczy zacząć więcej się ruszać. Osoby myślące w ten sposób zazwyczaj nic nie zmieniają w swoim jadłospisie albo dodatkowa aktywność staje się dla nich wymówką, aby jeść trochę więcej niż zwykle. Zazwyczaj po kilku tygodniach takich praktyk nadchodzi zdziwienie, dlaczego licznik wagi stoi nadal w miejscu albo nawet powędrował nieznacznie w górę. Dlaczego tak się dzieje? Coraz więcej dietetyków jest zgodnych co do tego, że aby skutecznie tracić wagę aktywność fizyczna i rozsądnie skonstruowana dieta muszą iść ze sobą w parze. Co więcej, nie wystarcza przerzucić się wyłącznie na jedzenie produktów powszechnie uważanych za zdrowe. By z sukcesem zmieścić się w swoje “skurczone w praniu” spodnie trzeba także zadbać o jedną, bardzo istotną rzecz. Chodzi o bilans kaloryczny. W największym skrócie, bilans kaloryczny to relacja między kaloriami zjadanymi i kaloriami spalanymi przez nasz organizm. Żeby schudnąć z sukcesem, należy zadbać o to, by szala przechylała się na korzyść kalorii zużywanych. W kontekście utraty wagi jest to kluczowe. Dlatego warto zadbać o to, by nasze dietetyczne wyżywienie było nie tylko pełne wartości odżywczych, ale by miało też odpowiednią zawartość energetyczną.

Nieodpowiedni plan treningowy

Jak już wcześniej wspomniano, dieta i sport to dwa najważniejsze elementy w procesie odchudzania. Jeśli chodzi o ruch, warto zadbać o to, by dobrać aktywność odpowiednią do własnych możliwości. Osoby nieposiadające wiedzy z tego zakresu często, kierowane początkowym entuzjazmem, biorą się za czynności przekraczające siły ich organizmów. Przed rozpoczęciem swojej przygody ze sportem warto skonsultować swój plan treningowy z profesjonalnym trenerem. Osoby początkujące powinny poważnie przemyśleć rozwiązanie, jakim jest wybranie się na specjalny obóz treningowy, na którym można schudnąć trenując i jedząc pod okiem prawdziwych specjalistów z zakresu dietetyki i fitnessu. Tego typu obozy kondycyjne organizowane są w różnych częściach roku, najczęściej wiosną i latem, i zazwyczaj odbywają się w pięknych miejscach, co sprzyja tworzeniu miłych wspomnień i nawiązywaniu ciekawych znajomości. W przypadku laików sportowych każda konsultacja co do planu działania jest na wagę złota.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Fox Boot Camp

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz