Miód – co musisz o nim wiedzieć?

O prozdrowotnych właściwościach miodu słyszał chyba każdy. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak go stosować, aby naprawdę wykazywał efekty terapeutyczne. Zobacz, kto może odnieść korzyści z jedzenia miodu i w jakiej formie najlepiej go przyjmować?

Miód jest pokarmem znanym od starożytności. Często przypisywane mu były wręcz magiczne właściwości. Dziś nadal uważany jest za źródło cennych substancji, które wspierają zdrowie i pomagają zwalczać objawy różnych chorób. Naukowcy od lat analizują zawarte w nim substancje i sprawdzają ich właściwości terapeutyczne. Jednak miód nie jest dla każdego.  Kiedy warto go jeść?

Miód – zdrowszy zamiennik cukru?

Miód jest znany ze swojego słodkiego smaku. Jednym z najpopularniejszych jego rodzajów jest miód rzepakowy, taki jak ten: https://pasiekalyson.pl/sklep/p/miod-rzepakowy-kremowany-wybierz-gramature/. Zgodnie z linkowaną podstroną, miód rzepakowy jest świetnym zamiennikiem cukru i można go stosować jako dodatek do deserów i przekąsek. Należy jednak pamiętać, że choć o wiele zdrowszy, miód to nadal cukier, dlatego trzeba zachować umiar.

Miód dla sportowców

Podczas wysiłku fizycznego organizm najchętniej korzysta z węglowodanów prostych. To szybkie i łatwo dostępne źródło energii dla mięśni. Dlatego osoby, które trenują, mogą włączyć do swojego jadłospisu, np. miód lipowy https://pasiekalyson.pl/sklep/p/miod-lipowy-wybierz-gramature/. Zgodnie z linkowaną podstroną, jest to nie tylko źródło energii, ale także witamin i składników mineralnych. Miód możesz wykorzystać także do stworzenia własnego napoju izotonicznego. Wystarczy, że połączysz:

  • litr wody mineralnej,
  • 3 łyżki miodu,
  • szczyptę soli,
  • sok z jednej cytryny.

Tak przygotowany napój izotoniczny dostarczy niezbędnych elektrolitów, a jednocześnie będzie z pewnością zdrowszą alternatywą dla gotowych produktów.

Miód w łagodzeniu różnych dolegliwości

Przeciwzapalne, łagodzące i kojące właściwości miodu są od dawna znane w medycynie ludowej. Po ten surowiec sięga również współczesna nauka. Specjalne opatrunki z miodem stosowane są w leczeniu przewlekłych, trudno gojących się ran i odleżyn. Miód wykorzystywany jest również w łagodzeniu bólu i przesuszenia gardła, chrypki oraz kaszlu. Może także zmniejszać dolegliwość niektórych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Jak jeść miód?

Niestety, najpopularniejszy sposób, w jaki spożywa się miód, sprawia, że zostaje on pozbawiony wielu, cennych substancji. Gorąca herbata niszczy np. zawarte w miodzie enzymy i niektóre witaminy. Dlatego najlepszym sposobem spożywania miodu jest podawanie go na surowo. Można również rozpuścić go w wodzie o temperaturze pokojowej i zostawić na noc. 

Kto nie powinien jeść miodu?

Mimo że jest to bardzo zdrowy składnik, niektórzy muszą go unikać. Miodu nie podaje się małym dzieciom – przynajmniej do ukończenia 12 miesiąca życia. Może on również stanowić alergen i powodować różne reakcje, np. skórne. Trzeba pamiętać, że miód jest źródłem cukru, więc nie powinny go jeść także osoby chorujące na cukrzycę.

*artykuł we współpracy

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz