Miarki do kuchni, czyli precyzyjne gotowanie

Niezależnie od tego, czy jesteś domowym mistrzem kuchni, czy profesjonalnie zajmujesz się gotowaniem lub pieczeniem, miarka do kuchni bywa niezastąpionym narzędziem. Choć „na oko” można sporo zdziałać, niektóre receptury wymagają znacznie więcej precyzji. Miarki kuchenne to również świetna pomoc dla początkujących, pozwalająca pewniej wkroczyć w świat kulinarnych odkryć.

Czy miarka kuchenna jest Ci potrzebna?

Z pewnością zdarzyło Ci się usłyszeć, że ktoś nie potrafi piec lub gotować. A może te słowa padają z Twoich ust? Najczęstszym powodem takiego myślenia jest po prostu brak doświadczenia. Wiele osób zraża się, próbując działać intuicyjnie, tak jak ich mamy i babcie. Zapominają, że pieczony „z głowy” jabłecznik czy sernik jedli już dziesiątki razy, co oznacza, że te przepisy zdążyły wyryć się w pamięci uzdolnionych pań. Jednak nawet one czasami potrzebują miar, aby mieć pewność, że dane ciasto się uda.

Stawiając pierwsze kroki w kuchni bądź gotowy na błędy, ale korzystaj też z doświadczenia i pomocy. Testuj sprawdzone przepisy i sięgaj po odpowiednie narzędzia. Miarka do kuchni, podobnie jak waga kuchenna, pozwoli Ci na zachowanie odpowiednich pojemności i gramatur. Daj sobie czas na nabranie wprawy! Każda umiejętność wymaga doświadczenia. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał.

Kiedy przydaje się miarka do kuchni?

Kiedyś za miarkę kuchenną podczas pieczenia często służyły szklanki, jednak obecnie znajdziesz je w różnych objętościach: 180, 200, 250 ml… To może być mylące i frustrujące. Miarka do kuchni gwarantuje zachowanie opisanej porcji. Często znajdziesz ją w wieloczęściowych zestawach, które przyspieszają odmierzanie poszczególnych składników. Ich elementy przypominają łyżki o różnych wielkościach, wyposażone w poręczne uchwyty. Dzięki tej budowie możesz łatwo nabierać półprodukty. 

Kupując gotowy komplet, możesz liczyć na oszczędność miejsca: zwykle można przechowywać elementy ułożone jeden w drugim. Gadżet uprzyjemnia i ułatwia przygotowywanie wypieków i innych przysmaków, nie zajmując zbyt wiele miejsca. Taka wielofunkcyjna miarka kuchenna dostępna jest w różnych kolorach, co umożliwia sprawne rozróżnianie miarek o różnych pojemnościach.

Miarki najczęściej przydają się podczas przygotowywania deserów, wtedy bowiem najczęściej musimy trzymać się receptur. Odpowiednie proporcje są kluczowe dla zachowania formy, konsystencji, puszystości i smaku. Wykorzystasz je także podczas gotowania dań wytrawnych, pieczenia chleba, przygotowywania przetworów. Nadają się do odmierzania produktów sypkich i płynnych, choć w tym drugim przypadku może przydać Ci się także dzbanek z miarką.

Dzbanek z miarką do kuchni: dobry do małych i dużych pojemności

Dzbanek z miarką zajmuje trochę więcej miejsca niż miarka, ale pozwala też na odmierzenie większych pojemności, np. 1 lub 1,5 litra. Podobnie jak mniejsza miarka, przydaje się podczas pieczenia i gotowania. Dzięki niemu szybko dowiesz się, ile wody powinieneś wlać do zupy lub ile mąki potrzebujesz do ciasta. Przy pomocy dzbanka wsypiesz odpowiednią ilość płatków śniadaniowych, ryżu lub kaszy. Taki gadżet sprawdzi się w domu osoby przestrzegającej diety odchudzającej lub zorientowanej na cele sportowe. 

Dzbanek z miarką do kuchni jest wyposażony w dzióbek, co jest niezwykle ważne przy półproduktach płynnych. Nie tylko starannie odmierzysz odpowiednią ilość, ale też przełożysz ją bez rozlewania. Jeśli wybierzesz dzbanek ze szczegółową skalą, wykorzystasz go do odmierzania zarówno dużych, jak i małych porcji.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz