Meble kuchenne – czym kierować się przy zakupie mebli do kuchni?

Specjaliści od statystyk twierdzą, że każdy z nas w ciągu roku w kuchni spędza około miesiąca czasu. Ale to dane uśrednione – przecież osoby odpowiedzialne za przygotowywanie posiłków dla całej rodziny na pewno w kuchni przebywają znacznie dłużej, a dodatkowo wykonują tam ciężką pracę. Aby korzystanie z kuchni było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem czy przymusem, ważne jest wyposażenie pomieszczenia w odpowiednie meble do kuchni – sprzęty, które spełnią wszelkie wymogi funkcjonalności i dodatkowo swoimi wysokimi walorami  estetycznymi pozytywnie wpłyną na kompozycję aranżacyjną całego mieszkania.

Zaprojektuj serce domu, czyli jakie cechy powinny mieć meble do kuchni

Każdy, kto zamierza zakupić nowe meble kuchenne na pytanie o to, jakie powinny one być, bez wahania odpowie: ładne i praktyczne.
Tak rzeczywiście jest – meble do kuchni muszą spełniać wymogi funkcjonalne związane z przeznaczeniem pomieszczenia. Tu codziennie po wielokroć otwierane i zamykane są szafki, szuflady, schowki; blat wykorzystywany jest do krojenia, siekania, rozbijania mięsa, stawiania gorących garnków. Nie bez znaczenia jest także fakt, że meble w kuchni nieustannie są narażone na działanie wody oraz wysokich temperatur. Tylko najwyższa jakość materiałów oraz najlepsze wykonanie gwarantuje, że zakupiony komplet mebli do kuchni zniesie wszelkie oddziaływania mechaniczne, termiczne, wysoki poziom wilgotności.
Obok funkcjonalności meble powinny także cieszyć nas swoim pięknym wyglądem. We współczesnym budownictwie kuchnie najczęściej są otwarte i połączone z pokojami dziennymi. Ważne jest więc zakupienie takich mebli do kuchni, w których zmieszczą się wszystkie naczynia, sprzęty, żywność i jednocześnie stylistyka tych mebli będzie świetnie współgrać z wystrojem salonu. Wybierając kolor mebli do kuchni warto kierować się własnymi preferencjami, aby kuchni szybko nam się nie znudziła, nie opatrzyła.

Takie połączenie piękna i wysokiej użyteczności można odnaleźć we wszystkich zestawach proponowanych w ofercie sklepu meblowego Meble Arkadius.

Meble kuchenne a ergonomia

Pracując w kuchni przemierzamy czasem wiele kilometrów dziennie. Nie zawsze wynika to z ilości zajęć – najczęściej winne są błędy ergonomiczne, czyli niewłaściwe zaprojektowanie i ustawienie poszczególnych stref roboczych.
W kuchni najważniejsze są trzy strefy: przechowywania żywności, obróbki żywności, gotowania.
Do przechowywania żywności służą lodówka oraz szafki na produkty suche, puszki, butelki itp. Ta cześć mebli do kuchni powinna być usytuowana najbliżej wejścia.

Kolejna strefa służy obróbce żywności. Tu niezbędny jest zlewozmywak oraz wygodny blat roboczy. W tej części zabudowy kuchennej oprócz zlewu umieszcza się zmywarkę, kosz na śmieci oraz szafki z naczyniami.
Ostania część ciągu to kuchenka i piekarnik. Idealnie jest, jeśli kuchenka ma blaty robocze z obu stron – jeden większy do przygotowywania produktów, drugi mniejszy pozwalający na odstawienie garnka, wygodne położenie łyżki czy łopatki do mieszania, pojemników z przyprawami. W stojących szafkach podblatowych w pobliżu kuchenki warto przechowywać garnki, sztućce, pojemniki plastikowe, blaszki do pieczenia, a w górnych szafkach zawieszonych nad blatem warto mieć pod ręką przyprawy, kawę, herbatę.

Jak ustawiać meble w kuchni?

Ergonomiczne komplety mebli kuchennych można ustawiać w jednym ciągu lub w kształcie litery L, U lub w trójkącie, gdzie wierzchołkami są lodówka – zlewozmywak – kuchenka. Oczywiście o układzie najczęściej decydują warunki lokalowe. W kuchniach dużych można nieco swobodniej decydować o układzie mebli, ale właściciele małych kuchni w blokach też mogą cieszyć się meblami kuchennymi najwyższej jakości i w ergonomicznym układzie. Meble Arkadius posiada w ofercie komplety mebli o zróżnicowanej długości od 1,8 m (RENE, MINI), przez najbardziej popularne 2,4 – 2,6 m (np. SONIA), aż do kompletów powyżej 3 – 4 m (TUNIS). Dodatkowo każdy z kompletów sprzedawanych w Meble Arkadius można dowolnie rozbudowywać o dodatkowe szafki i blaty.

Meble kuchenne – czym wyróżnia się oferta Meble Arkadius?

Przeglądając ofertę sklepu Meble Arkadius szybko przekonujemy się, że projektanci przedstawionych tam zestawów meblowych na pewno znają się na specyfice pracy w kuchni oraz mają doskonały gust. Arkadius sprzedaje meble wykonane z najlepszych materiałów, a rozwiązania funkcjonalne pozwalają zaoszczędzić czas i siły.

Warto zwrócić uwagę na wielkość blatów we wszystkich kompletach mebli do kuchni. Blaty o grubości 28 mm wykonane z wysokiej jakości płyty zniosą wysokie temperatury, działanie większości czynników fizycznych i chemicznych oraz wszelkie oddziaływania mechaniczne specyficzne dla czynności związanych z obróbką żywności i gotowaniem posiłków.

Przykładem mebli nietuzinkowych może być zestaw mebli kuchennych TESSA. To komplet, który spełni oczekiwania miłośników stylu nowoczesnego, industrialnego, minimalistycznego. Meble kuchenne TESSA wykonane są z wysokiej jakości płyty – korpusy i fronty o grubości 16 mm, blaty 28 mm. Fronty szafek pokrywa akryl w połysku w dziewięciu kolorach do wyboru. Wszystkie obrzeża wzmocniono tworzywem ABS, co daje skuteczną ochronę przed uszkodzeniem.

Blaty w zestawie TESSA wykonane z płyty MDF stanowią wygodną powierzchnię do pracy i jednocześnie swoim wyglądem stanowią doskonałe uzupełnienie kompletu mebli.  TESSA dostępna jest w wymiarach 2,6m, 3,2 m oraz 3,6 m lub na wymiar.

Klienci przywiązani do tradycji zachwycą się meblami do kuchni w zestawie PERŁA. Nazwa zobowiązuje – to rzeczywiście perła w kolekcji sklepu Meble Arkadius. Zestaw PERŁA ma długość 2,6 m. Biały kolor korpusów oraz jasna barwa frontów (dąb sonoma) sprawiają, że zestaw świetnie komponuje się z różnymi stylami i kolorami sąsiadujących z kuchnią pomieszczeń. Wszystkie parametry dotyczące wymiarów blatów, oraz ilość i wymiary szafek pozwalają na przechowywanie niezbędnych w kuchni przyborów oraz bezpieczne, ergonomiczne i bardzo wygodne przygotowywanie posiłków.

Print Friendly, PDF & Email

One comment

  1. lana says:

    krótki i treściwy poradnik 🙂 warto pamiętać o tym, że nawet jak ktoś nie zna się na wnętrzach i nie ma pomysłu na kuchnię to zawsze się znajdzie jakiś dobry projektant który stworzy ciekawe kuchnie na wymiar 🙂

Dodaj komentarz