Materiały sztuczne, syntetyczne i naturalne. Co wybrać?

Wkraczamy w okres chłodnych, jesienno-zimowych dni. To ostatni moment na uzupełnienie szafy o ubrania, które pomogą nam przetrwać mroźne miesiące.

Wkraczamy w okres chłodnych, jesienno-zimowych dni. To ostatni moment na uzupełnienie szafy o ubrania, które pomogą nam przetrwać mroźne miesiące. Chociaż wiele z nas z pewnością ma sumieniu zakupowy grzeszek, jakim jest impulsywne kupowanie ubrań bez sprawdzania składu, to świadomość konsumencka z roku na rok wzrasta coraz bardziej. Przybliżymy Wam specyfikę materiałów sztucznych, syntetycznych i naturalnych, abyście następnym razem przy wyborze ubrań mogły podjąć przemyślaną decyzje. 

Materiały naturalne

Jak pewnie wszystkie wiemy, materiały naturalne są bezkonkurencyjnie najlepsze. Jak sama nazwa wskazuje – są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Pozyskuje się je z różnych części roślin, np. nasion, łodyg czy liści. Materiałami naturalnymi są: bawełna, len, wełna, skóra, jedwab. Skoro już wiemy czym są materiały naturalne i jakie tkaniny się do nich zaliczają przejdźmy do ich zalet, bo jest ich całe mnóstwo. Wybieranie ubrań z dobrych jakościowo materiałów jest rodzajem self care, którą możemy zapewnić naszej skórze – o wiele rzadziej wywołują nieprzyjemne reakcje. Oprócz tego materiały naturalne cechuje zdolność do wchłaniania wilgoci, trwałość, właściwości izolacyjne (utrzymują temperaturą i nie elektryzują się), są również odporne na grzyby i bakterie. Jednak materiały naturalne nie są bez wad – przede wszystkim stawiając na naturalność musimy liczyć się z tym, że cena będzie nieco wyższa. Ponadto musimy zwracać uwagę na ich wrażliwość na działanie szkodników takich jak mole. Jeśli nie dba się o nie właściwie, to łatwo się niszczą i mechacą, musimy więc traktować je z wyjątkową ostrożnością.

Materiały sztuczne

Tkaniny sztuczne często są mylone z tkaninami syntetycznymi, jednak jest między nimi jedna niezwykle ważna różnica.  Materiały sztuczne są wykonane z włókien wytwarzanych z surowców naturalnych. Do naturalnych surowców należą m.in. celuloza, białka, kauczuk, które poddaje się odpowiedniej obróbce chemicznej. W skutek tej obróbki powstają materiały takie jest wiskoza, lyocell, modal, acetat oraz cupro. Są one bardzo często spotykane w naszej szafie. Wbrew pozorom materiały sztuczne wcale nie są takie złe, jak mogłoby się wydawać. Są łatwiejsze w pielęgnacji niż materiały naturalne, przyjemne w dotyku, wiele z nich posiada właściwości regulujące temperaturę. Niestety, są zwykle mniej trwałe niż ich naturalne odpowiedniki i łatwiej się gniotą.

Materiały syntetyczne

Materiały syntetyczne powstają w całości w laboratoriach chemicznych w procesie polimeryzacji polimerów syntetycznych. Przykłady tego typu produktów to poliestry, elastan, nylon czy polar. Chociaż jakościowo zwykle przegrywają z materiałami naturalnymi i sztucznymi, to i one mają swoje zalety. Są niezwykle łatwe w pielęgnacji, szybko schną i przede wszystkim, zazwyczaj są dużo tańsze od materiałów naturalnych. Trzeba jednak pamiętać o ich wadach – niska przewiewność, łatwość elektryzowania się, podatność na mechacenie,  nieodprowadzanie wilgoci. 

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz