Lodówka side by side – czy warto?

Lodówka side by side – czy warto?

Duża lodówka to zazwyczaj duża inwestycja, więc tym bardziej warto dobrze przemyśleć taki zakup. A że lodówki side by side są coraz częściej kupowane przez polskie rodziny, korzystnie jest prześledzić ich zalety, ale również wady. Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się, czy taki sprzęt sprawdzi się w Twoim domostwie!

Nie trzeba mieć ogromnej rodziny, aby docenić pojemną i dobrze zaprojektowaną lodówkę. W przypadku tych jednodrzwiowych trudno jednak o masę zróżnicowanych półek, szuflad, odpowiednio wysokie piętra na żywność, nie wspominając o jakichś dodatkach – chociażby wbudowanej kostkarce.

Rozwiązanie? Zakup dwudrzwiowej lodówki side by side! Ceny takich sprzętów potrafią jednak zwalić z nóg, więc wypada podjąć rozsądną decyzję, w której Ci pomogę.

Lodówka side by side, czyli właściwie jaka?

Lodówki side by side nie są za wysokie (178-179 cm), ale za to dość szerokie (91 cm). Mowa o dwudrzwiowej konstrukcji. Największą cechą wyróżniającą jest położenie zamrażalnika. To gdzie jest – na górze czy na dole? Okazuje się, że z boku!

Po jednej stronie (lewej) masz zatem zamrażalnik na całej wysokości lodówki, a po drugiej chłodziarkę. Oczywiście pojemność nie jest rozbita po równo – chłodziarka zapewnia dużo więcej miejsca.

Producenci lodówek dwudrzwiowych (np. Samsung, LG, BEKO) z chęcią zawierają w nich kostkarki, dyspensery, dodatkowe drzwiczki szybkiego dostępu, a nawet multimedialne wyświetlacze!

Jak widzisz, zadanie jak w normalnej lodówce, ale konstrukcja zupełnie inna. Zobaczmy wspólnie, co z niej wynika.

Ogromna pojemność

Pojemność użytkowa jest zdecydowanie jedną z największych zalet lodówek side by side. Takie urządzenia bardzo często przekraczają 600 l całkowitej pojemności, więc zmieszczą masę jedzenia różnego typu (źródło danych: https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/lodowki-side-by-side/).

Wysoki tort, mnóstwo mrożonek, wysokie butelki wina czy napojów gazowanych, większe kawałki mięsa, długie ryby, masywniejsze warzywa – długo mogę wymieniać produkty, które bez problemu zmieścisz w lodówce side by side. Zarówno jej część mrożąca, jak i chłodząca da Ci ogromną swobodę.

Przy takiej pojemności producenci też mają łatwiej – nie idą na kompromisy, a zawierają wiele zróżnicowanych (i często regulowanych) półek, szuflad czy dedykowanych pojemników na konkretny rodzaj żywności (np. warzywa i owoce, mięso, ryby).

Po wielkich zakupach w markecie bez problemu umieścisz zakupione produkty w przestronnej lodówce, nie musząc się przy tym gimnastykować i narzekać, że nie możesz czegoś zmieścić.

Właśnie dla tej cechy tak dużo osób poluje na dobrą lodówkę side by side.

Technologie, udogodnienia i inne bajery

Już patrząc na zdjęcia lodówek side by side, na myśl przychodzi jedno słowo: luksus. To fantastycznie wyglądający sprzęt, który z automatu sprawia wrażenie prestiżowego. I nie tylko design oraz gabaryty za tym przemawiają.

Na początku artykułu była mowa o kostkarkach, dyspenserach, dodatkowych drzwiczkach, a nawet wyświetlaczach LCD – to wszystko może być zawarte w jednej nowoczesnej lodówce side by side.

Kostkarka da Ci łatwą możliwość tworzenia kostek lodu, co będzie świetną sprawą, np. podczas grilla czy domowej imprezy.

A po co dodatkowe drzwiczki? Umożliwiają łatwy dostęp do specjalnie przygotowanych półek. Zamysł jest taki, aby umieszczać w nich najczęściej wyjmowane produkty. Taki mini barek. Wtedy nie trzeba otwierać całych drzwi chłodziarki, a jedynie te mniejsze, które są w nią wbudowane.

To wygodne, a do tego korzystne dla świeżości produktów, bo każde otworzenie drzwi lodówki wypuszcza zimne powietrze, powoduje pewne wahania temperatury. Przy mniejszych drzwiach jest to mniej dotkliwe dla przechowywanej żywności.

Wyświetlacze to już raczej bajer, chociaż… oferują np. wirtualne kalendarze, co nie jest złym pomysłem. Mają tak naprawdę wiele funkcji i niektóre bywają przydatne, choć z drugiej strony zwiększają cenę – i to znacznie.

Co do technologii – producenci dają wszystkie swoje najlepsze rozwiązania. Najkorzystniej wypadają osobne obiegi powietrza, bo potęgują równomierne chłodzenie i mrożenie. Dbają też, aby zapachy żywności się ze sobą nie mieszały.

Części zawarte w takim sprzęcie również wyróżniają się najwyższą jakością. Chodzi przede wszystkim o kompresory, na które często jest aż 10 lat gwarancji.

Lodówka side by side a aranżacja

Obstawiam, że Tobie również bardzo podobają się lodówki side by side. Niejednokrotnie będą znakomicie pasować do nowocześnie wystrojonych kuchni.

Jak przystało na ekskluzywną kategorię, producenci także w tym aspekcie dają szeroki wybór – w zasadzie trudno spotkać białą lodówkę side by side. Większość jest srebrna (inox), lecz dużą popularnością cieszą się czarne modele. A w nich też jest wybór! Albo szkło, albo mat.

Pamiętaj jednak, ze lodówki side by side nie są przygotowane do typowej zabudowy. Mimo tego często da się je fajnie otoczyć kuchennymi meblami, aby współgrały z aranżacją minimalistycznej kuchni.

Czy lodówki side by side mają minusy?

Zapewne sporo osób wypomni ceny – choć nie zawsze jest tragicznie, poniżej 4000 zł da się znaleźć coś fajnego.

Większym problemem jest zużycie energii, bo taką pojemność trzeba jakoś napędzić zimnym powietrzem, prawda? Kwestia indywidualna, czy będzie to dla Ciebie dużo – przykładowo, 400 kWh rocznie to 240 zł, więc 20 zł na miesiąc. Lodówki side by side średnio zużywają 350-400 kWh, choć znajdą się skrajne przypadki (np. poniżej 300 lub powyżej 420 kWh).

Ogólnie biorąc, nie ma tu jakichś wielkich minusów. Wszystko sprowadza się do jednego: czy rzeczywiście wykorzystasz tak wielką przestrzeń? Jeżeli nie, to zmarnujesz miejsce w kuchni, jak i prąd. Ale jeżeli tak, to być może dokonasz najlepszej inwestycji w domowy sprzęt AGD w swoim życiu.

Czy warto kupić lodówkę side by side – Podsumowanie

Według mnie warto. Lodówki side by side są nowoczesne, piękne, dobrze chłodzą i oferują gigantyczną pojemność. Sprawdzą się już w przypadku wielu rodzin 2+1. Nie będzie problemu ze schowanie pokaźnej ilości żywności – i to nie byle jak, żeby tylko to jakoś upchnąć, lecz w sposób komfortowy oraz estetyczny. W twojej lodówce zapanuje ład i porządek, a świeżość produktów spożywczych tylko na tym zyska.

Print Friendly, PDF & Email

5 comments

Dodaj komentarz