Kultura herbaciana – rytuały picia herbaty na Dalekim Wschodzie

Herbata to napój, który w wielu krajach nie tylko ulubionym, ale i ważnym elementem kultury. W każdym kraju, gdzie herbata jest popularna, istnieją pewne zwyczaje i rytuały związane z jej piciem. Oto jak przyrządza się i pije herbatę w wybranych krajach Dalekiego Wschodu.

Japonia – ceremonia herbaty

Ceremonia herbaty, zwana Sado lub Chanoyu, to jedno z najważniejszych wydarzeń w japońskiej kulturze. Ceremonia ma na celu stworzenie harmonii między gośćmi a gospodarzem. W czasie ceremonii herbaty, gospodarz przygotowuje napar w specjalny sposób, a następnie serwuje go gościom. Jak parzyć japońską herbatę?

Do przygotowania matchy wystarczy zwykła miseczka lub czarka oraz przyrząd do rozrobienia sproszkowanej herbaty w wodzie. Stosując miotełkę bambusową Chasen i odpowiednie ruchy (przypominające literę W lub M), uda się uzyskać kremową konsystencję naparu. Napój trzeba przelać przez sitko, aby uniknąć grudek i uzyskać charakterystyczną dla matchy piankę. Każdy ruch i gest ma własne znaczenie, a nawet sposób podania i spożycia herbaty jest ściśle określony. 

Chiny – Gongfu Cha

Chiny to kraj, gdzie herbata jest popularna od wieków, a jej kultura jest niezwykle rozwinięta. Jeden z najważniejszych obrządków to Gongfu Cha. Co jest potrzebne do przeprowadzenia ceremonii i jak ona przebiega?

Herbaciany zestaw składa się z tradycyjnych czterech “przyrządów”:

  • czajnik z gorącą wodą, 
  • czajniczek, w którym będziemy parzyli herbatę (gliniany, porcelanowy) lub gaiwan,
  • czarki (zamiast nich mogą być filiżanki). 
  • piecyk (obecnie się go prawie nie używa, bo mamy inne metody utrzymania ciepła wody).

Dodatkowe akcesoria to:

  • dzbanuszek na zaparzony napar,
  • taca do zaparzania herbaty (chapan) lub zwykła taca czy talerz, 
  • “szufelka” do herbaty (chashao), “pałeczka” do herbaty (chazan), szczypczyki do opróżniania czarek (chaija), kolec do udrażniania i wspomagania umieszczania herbaty w dzbanuszku (chazhen) i lejek do nasypywania herbaty (chalou). To wszystko wchodzi w skład chadao. 
  • sitko do herbaty,
  • podstawka,
  • czarki służące do podziwiania zapachu herbaty,
  • ściereczka. 

Przed rozpoczęciem ustawiamy chapan na stole. Na jego środku powinien stanąć czajniczek do parzenia herbaty. Pozostałe przyrządy ustawia się tak, aby wygodnie po nie sięgać. Warto wcześniej odmierzyć i przesypać herbatę na podstawkę lub szufelkę. Następnie herbata jest prezentowana osobom, które będą ją piły, by i one mogły ją podziwiać. 

Czajniczki i czarki napełniamy gorącą wodą. Następnie wylewamy ją na chapan, do zlewu lub innego pojemnika na zlewki. Nie wolno tego zrobić za wcześnie, aby naczynia nie wystygły. 

Do ogrzanego czajniczka wsypujemy herbatę. Można do tego wykorzystać specjalny lejek i pałeczkę do herbaty. Na czajniczki o pojemności 150 ml  przyda się mniej więcej 15 g herbaty. 

Po wsypaniu herbaty przykrywamy czajniczek, aby zatrzymać aromat. Odkrywając go na chwilę, możemy podziwiać zapach naparu. Zaczyna osoba prowadząca ceremonię, a następnie goście. 

Następnie zalewamy herbatę tak, aby wszystkie liście były zanurzone. Można także polać zamknięty czajniczek (by temperatura wewnątrz i na zewnątrz była taka sama). Wylewamy wodę do dzbanuszka i czarek, aby utrzymać ich ciepło. Budzenie ma za zadanie oczyszczenie liści i otwarcie liści – dzięki temu w trakcie pierwszego parzenia korzystamy z ich większej powierzchni.

Pierwsze parzenie

Herbatę zalewamy gorącą wodą tak, by zanurzyć wszystkie liście. Parzymy w odpowiednim czasie, a następnie przelewamy napar do dzbanuszka na herbatę. Z niego napar trafi do czarek. Czarki (lub filiżanki) podajemy oburącz – w ten sam sposób odbierają je goście. 

Drugie i kolejne parzenie 

Herbatę parzymy tak długo, ile wymaga drugie i kolejne parzenie (inny czas jest dla herbaty zielonej, białej itd). Woda powinna mieć optymalną temperaturę, a czas dostosowany do potrzeb. W tym przypadku nie podziwiamy zapachu liści w czajniczku. Po zaparzeniu herbatę przelewamy do dzbanuszka i czarek lub bezpośrednio do czarek. Nie wlewamy naparu do czarek dedykowanych podziwianiu zapachu. Czajniczek można polać gorącą wodą lub resztą zaparzonej herbaty, dla utrzymania ciepła. 

Zakończenie ceremonii

Po ostatnim parzeniu liście wykłada się na czystą czarkę lud podstawkę tak, aby pijący mogli je podziwiać. W tym celu używa się szerszego końca pałeczki do herbaty – lub jeśli jej nie mamy, łyżeczką lub dłonią. Należy upewnić się, że wyjęto wszystkie zaparzone listki. 

Czajniczki i przyrządy myjemy gorącą wodą. Dodatkowo można wypolerować czajniczek miękką ściereczką. Wszystko powinno wyschnąć na powietrzu. Należy unikać płynów do mycia i innych detergentów – mogą pogorszyć smak i zapach kolejnych naparów. 

Indie – masala chai

Masala chai to herbata z dodatkiem przypraw, która jest bardzo popularna w Indiach. Herbatę parzy się z mlekiem, a następnie dodaje do niej aromatyczne przyprawy, takie jak:

  • cynamon,
  • kardamon, 
  • imbir,
  • goździki.

Masala chai często jest podawana na ulicznych straganach i jest przysmakiem dla wielu Hindusów. To doskonały substytut grzanego wina lub piwa na chłodne wieczory – dzięki gęstej konsystencji i intensywnemu, korzennemu smaku działa rozgrzewająco. Mieszanka aromatycznych przypraw i mocnej herbaty dodaje energii i poprawia nastrój. 

Z uwagi na właściwości rozluźniające po napar powinny sięgnąć kobiety zmagające się z PMS. Dodatkowo, mikstura korzystnie wpływa na trawienie – poprawia pracę wątroby i żołądka – oraz układ krwionośny – rozszerza naczynia, lekko obniża ciśnienie. Odpowiada za walkę ze złym cholesterolem. Przyprawy korzenne, na czele z imbirem wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

 

Przenieś rytuał herbaty z Dalekiego Wschodu do swojego domu

Kultura herbaciana Dalekiego Wschodu jest bogata i fascynująca. Kraje takie jak Japonia, Chiny i Indie mają długie i bogate tradycje picia herbaty. W Japonii ceremonia parzenia herbaty, zwana chanoyu, jest ważnym rytuałem, który koncentruje się na estetyce, skupieniu i wzajemnym szacunku. Herbata jest pita w Chinach od tysięcy lat i odgrywa ważną rolę w tamtejszej medycynie ludowej. W Indiach herbata jest ważną częścią kultury i często pije się ją z mlekiem i przyprawami.

Każdy z tych krajów ma swoje unikalne podejście do parzenia i spożywania herbaty. Zachęcamy do zgłębiania tych fascynujących tradycji i odkrywania smaków herbat z całego świata. Już dziś przenieś magię Dalekiego Wschodu do swojego domu. Wyjątkowe, aromatyczne herbaty kupisz na https://biosklep.com.pl/herbata .

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz