Śmierć bliskiej osoby jest dla każdego bardzo trudna. Ból, rozpacz… W takim okresie nikt nie myśli o trudnościach materialnych jakie mogą zostać do spłacenia po tym, gdy bliski nas opuści. Niestety takich sytuacji jest wiele. W obecnych czasach zaciągamy coraz więcej kredytów, które obciążają nie tylko nas, ale w przypadku śmierci również naszych bliskich. Czy długi po śmierci zostają umorzone?
Kto spłaca długi po śmierci dłużnika?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że po śmierci nie tylko zgromadzone przez osobę zmarłą aktywa (czyli np. pieniądze czy nieruchomości) podlegają dziedziczeniu. Niestety dziedziczy się też zobowiązania finansowe, czyli najprościej rzecz ujmując – długi zmarłego.
Kto dziedziczy? Oczywiście spadkobiercy. Jeśli zmarły pozostawił testament, to podział spadku wynika z jego zapisów. W innym przypadku majątek dziedziczą właśnie spadkobiercy, czyli współmałżonek, dzieci, a w następnej kolejności rodzice, rodzeństwo, dalsi krewni. To wszystko regulują przepisy – Kodeks Cywilny.
Jak nie przejąć długów?
Niestety długi podlegają dziedziczeniu. Jednak nie musimy ich przejąć. Możemy odrzucić spadek, ale należy to zrobić w przewidzianym terminie. Czas to 6 miesięcy od chwili uzyskania informacji o śmierci spadkodawcy. Wówczas mamy do wyboru przyjęcie spadku wprost (tu odpowiadamy całym swoim majątkiem za ewentualne zobowiązania finansowe), przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza (tu odpowiadamy za zobowiązania tylko do wysokości aktywów zapisanych w inwentarzu) i ostatnia opcja – odrzucenie spadku. W przypadku tej ostatniej opcji zrzekamy się praw do całego spadku. To jaką decyzję powinniśmy podjąć warto skonsultować z odpowiednim prawnikiem. Specjalistów w tej dziedzinie można znaleźć, np. w i-kancelaria.pl
/wpis we współpracy/