Jakie są trendy w grillowaniu na gazie?

Grille gazowe stanowią poważną konkurencję dla urządzeń węglowych. Używanie ich stwarza wiele możliwości łączenia technik oraz smaków. Aby potrawy były soczyste i aromatyczne, należy pamiętać o wyborze odpowiedniej metody grillowania. Dzięki grillowi gazowemu da się przygotować kilka dań z wykorzystaniem różnych metod w tym samym czasie. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i trendami dotyczącymi tego typu urządzeń.

Grillowanie bezpośrednie

Grillowanie bezpośrednie polega na grillowaniu tuż nad palącym się źródłem ciepła. Zazwyczaj wymaga ono wysokich temperatur i jest przyrównywane do pieczenia. Dzięki niemu grille gazowe da się wykorzystać do przygotowania dań takich jak steki, kotlety wieprzowe, skrzydełka z kurczaka, hamburgery, kiełbaski czy kebaby. By rozpocząć grillowanie bezpośrednie, należy najpierw usunąć wszystkie zanieczyszczenia z rusztów. Grill należy rozgrzać do uzyskania wysokiej temperatury przez 5-10 minut, a potem zmniejszyć ją na średnią. Kolejny krok to zwilżenie rusztów przy użyciu silikonowego pędzelka lub rozpylacza oleju – uniemożliwi to przywieranie. Jedzenie może łatwo przykleić się do suchych rusztów. Po rozpoczęciu grillowania należy dokładnie przysłuchać się jego dźwiękom. Normalne będzie charakterystyczne skwierczenie. Oznacza to, że użyto odpowiedniej ilości ciepła. Potrawy trzeba wypiec idealnie z każdej strony, odwracając je co jakiś czas, by uniknąć ich przypalenia.

Grillowanie pośrednie

Grillowanie pośrednie sprawdza się w przypadku przygotowywania większych porcji mięsa. Potraw nie umieszcza się nad źródłem ciepła – są one grillowane za pomocą powietrza otaczającego danie. Najpierw trzeba wyczyścić grill, spalając resztki jedzenia, a następnie użyć szczotki. Kolejny krok to rozgrzanie grilla do docelowej temperatury pieczenia poprzez ustawienie wszystkich bądź niektórych palników na niższą temperaturę. By złapać spadające soki, należy użyć tacy ociekowej. Po umieszczeniu produktów spożywczych na grillu trzeba zamknąć pokrywkę i czekać. Idealnie przyrządzona potrawa jest złotobrązowa z zewnątrz i miękka w środku. By uzyskać taki efekt, powinno się co jakiś czas monitorować wewnętrzną temperaturę.

Grill gazowy z kamieniami lawy

Warty uwagi gazowy grill ogrodowy to model lawowy. Jego budowa bardzo przypomina standardowe urządzenie. W grillach lawowych palniki uzupełnia się jednak kamieniami lawy. Ich zaletę stanowi możliwość użytkowania bez długi czas, bez konieczności wymiany na nowe. Posiadają one takie same cechy jak klasyczne grille gazowe. Grille lawowe nie generują szkodliwych dla zdrowia substancji, nie zanieczyszczają środowiska, a dodatkowo nie wymagają czyszczenia. Porowata struktura sprawia, że skapujący tłuszcz jest szybko wchłaniany. By oczyścić kamienie z resztek, wystarczy podgrzać je po skończeniu grillowania do najwyższej temperatury. Technika grillowania jest niemal identyczna jak w przypadku tradycyjnych grillów gazowych, lecz kamienie lawy szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują wysoką temperaturę.

Warto zapoznać się również z ofertą innych urządzeń oraz akcesoriów przydatnych podczas grillowania. Należy do nich chociażby palenisko na ognisko, które stanowi niezwykle przydatny i efektowny element wyposażenia przydomowego ogrodu.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz