Jaki zegarek dla dziecka – cyfrowy czy analogowy?

Stojąc przed wyborem zegarka dla naszej pociechy, często nie jesteśmy pewni, na jaką jego formę powinniśmy się zdecydować. Chociaż w obecnych czasach ten gadżet często pełni funkcję ozdobną, nie można zapomnieć o jego podstawowym użyciu – wskazywaniu godziny. Chcąc sprawić dziecku prezent, powinniśmy pamiętać, że właśnie z tej roli powinno być w stanie korzystać. Na jaki zegarek powinniśmy się więc zdecydować – cyfrowy czy analogowy?

Czy warto kupować zegarek dla dziecka? 

Chociaż nie w każdym wieku dziecko będzie w stanie odczytać godzinę z tarczy zegara, jedno jest pewne – warto uczyć maluchów odpowiedzialności i punktualności już od pierwszych lat ich życia. Teoretycznie duża część dzieci posiada telefon, za pomocą którego jest w stanie natychmiastowo sprawdzić widniejący na nim czas – nie należy zapominać jednak o fakcie, że młodsze smyki często nie posiadają tego typu sprzętu na własność i to właśnie nauka czytania tarczy zegarowej przynosi niezwykłe korzyści w późniejszych latach ich życia. 

Dla wielu dzieci zegarek jest symbolem dorosłości oraz atrakcyjną motywacją do nauki liczb arabskich – bez względu na to, czy zdecydujemy się na model cyfrowy czy analogowy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zegarek będzie pełnił nie tylko funkcję ozdobną, ale również edukacyjną. 

Decydując się na tego rodzaju zakup, zawsze warto mieć na uwadze: 

  • materiał, z którego został wykonany pasek zegarka – powinien być wytrzymały 
  • wielkość cyferek – kluczowa zwłaszcza dla młodszych dzieci 
  • wodoszczelność – pozwalająca przedłużyć jego żywotność
  • dodatkowe funkcje rodzicielskie – takie jak wbudowany GPS. 

Zegarek analogowy – dla kogo?

Zegarki analogowe są idealną opcją dla dzieci, które już potrafią czytać cyfry arabskie. Dlaczego? Wiąże się to z faktem, że sama nauka czytania zegarowej tarczy może być już nie lada wyzwaniem, a nie każde dziecko poradzi sobie dobrze z jednoczesną kumulacją przyswojenia tak obszernej wiedzy. Jest to oczywiście uzależnione od wieku oraz możliwości malucha, któremu chcemy zakupić taki gadżet. 

Chociaż zegary analogowe powoli zostają wykluczane z przestrzeni publicznej i są zastępowane ich cyfrowymi wersjami, wciąż w niej pozostają. Umiejętność ich czytania może więc okazać się kluczowa dla komfortowej nauki samodzielnego planowania czasu przez dziecko w okresie szkolnym. Warto napomknąć, że atrakcyjność takiego prezentu może okazać się doskonałym sposobem na zachęcenie malucha do próby wcześniejszej nauki odczytywania godziny z zegara analogowego. 

Zegarek cyfrowy – jakie ma zalety? 

Zegarki cyfrowe, takie jak popularny smartwatch dla dzieci, zrewolucjonizowały podejście wielu rodziców do świata technologii. Z jednej strony nie są tak absorbujące jak telefony czy tablety, z drugiej pozwalają dzieciom na niezachwiane pozostanie w kontakcie z dorosłymi

Jakie zalety przemawiają więc za kupnem zegarka cyfrowego?

  • Aktualność – czytanie cyfrowego zegara przygotowuje dzieci do kontaktu z realnym, zelektronizowanym światem. 
  • Bezpieczeństwo – wbudowany system GPS oraz sms pozwala na kontakt z maluchem.
  • Wytrzymałość – ich porządna, często wodoodporna konstrukcja pozwala na wydłużony czas żywotności sprzętu.
  • Funkcjonalność – pozwalają na ustawienie alarmu, stopera czy minutnika, które pomagają dziecku w nauce organizowania własnego czasu. 

Decydując się na wybrany rodzaj zegarka dla dziecka  – analogowy bądź cyfrowy – warto mieć na uwadze głównie możliwości obdarowywanego malucha. Jedno jest pewne – samo posiadanie przez niego takiego sprzętu na pewno działa korzystnie na jego rozwój psychospołeczny oraz emocjonalny, pozwalając mu na naukę punktualności i efektywnego planowania swojego czasu od najmłodszych lat

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz