Jak zdrowo żyć, gdy ceny są tak wysokie? Poznajcie nasze rady

W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 16,6%, choć każdy kto robi zakupy wie, że ceny produktów spożywczych wzrosły zdecydowanie więcej. Pomyślcie tylko jaka jest obecnie cena oleju roślinnego. Tutaj przebicie wyniosło nawet 80%, a takich przykładów jest zdecydowanie więcej. Jeszcze dwa lata temu cena margaryny do pieczenia wynosiła w porywach 2,50 zł, a teraz ponad 4,20 zł. Niestety nic nie wskazuje na to, aby ceny miały spaść. Jak więc zdrowo żyć, gdy wszystko jest takie drogie? Cóż, trzeba przyznać, że nie jest to łatwe. Ale mamy dla Was pewne rady, które na pewno będą pomocne.

Kupować na zapas? Niekoniecznie!

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto kupować na zapas. Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z jednej strony wydaje się, że wręcz trzeba, bo przecież ceny mogą jeszcze wzrosnąć, ale z drugiej strony kupując za dużo, często marnuje się jedzenie. Dlatego zawsze należy zachować umiar. Jedno co jest pewne to fakt, że należy kupować tylko tyle jedzenie, ile jest się w stanie zjeść i w żadnym przypadku nie można go marnować. A tutaj statystyki są wręcz przerażające, otóż ponad 1/3 rocznie wyprodukowanego jedzenia ląduje w śmieciach. Zapewne jedni z nas marnują go więcej, a inni mniej, ale prawda jest taka, że nie można dopuścić do tego, że jedzenie jest marnowane. Jak to zrobić? Na pewno przydatne są listy zakupów. Przed pójściem do sklepu należy dokładnie spisać to co jest nam potrzebne i tutaj należy kierować się tylko i wyłącznie listą. Nic mniej i nic więcej. Wydaje się proste? A niekonicznie tak jest. Wiele osób widząc promocję, która często promocją nie jest kupuje produkty, których zupełnie nie potrzebuje. A efekt tego jest jeden, czyli zmarnowane jedzenie, co z kolei przekłada się na marnowanie pieniędzy. Pamiętajcie jeszcze, że ceny gazu oraz prądu także drastycznie wzrosły i prawda jest taka, że nadal nie wiadomo czy zmiany i obniżki, które wprowadził Rząd pozwolą na realną oszczędność, czy rachunki wzrosną diametralnie. Dlatego też warto, a nawet trzeba gotować na zapas. Zamiast przygotowywać posiłków na jeden dzień lepiej zrobić je na dwa czy trzy dni.

Dania oparte na warzywach

Umówmy się ceny warzyw także nie należą do najniższych, ale biorąc pod uwagę jak wzrosły ceny mięsa trzeba przyznać, że warzywa są tanie. Trzeba pamiętać, że zdrowa dieta powinna być przede wszystkim oparta na warzywach. Otóż warzywa powinny zajmować ponad 75% miejsca na talerzu i dotyczy to nie tylko porcji obiadowych, ale też kolacji. Co drugi dzień do porcji warzyw można dodać porcję ryby. Kawałek łososia czy tuńczyka nie musi być duży. Do tego jeszcze porcja kaszy czy ryżu bądź pełnoziarnisty makaron i już macie smaczny i zdrowy posiłek. Na śniadanie można jadać jogurty naturalne z porcją musli i garścią owoców. Śniadania także możecie przygotowywać na dwa dni. Ale to nadal nie wszystko, gdyż jako przekąski można jeść warzywa, choćby seler naciowy czy też marchewkę.

warzywa

Jak zaoszczędzić?

Czasami małe zmiany dają dużą różnicę. I trudno się z tym nie zgodzić. Dlatego też wprowadzając małe zmiany można sporo zaoszczędzić. Przede wszystkim należy całkowicie zrezygnować z jedzenia śmieciowego, jak i napojów kolorowych. Domowe jedzenie plus woda sprawią, że rzeczywiście w ciągu miesiąca sporo zaoszczędzicie. Wiadomym jest, że samodzielne przygotowywanie posiłków wymaga nieco czasu. Ale i ten problem można rozwiązać. Zawsze przecież można korzystać z parowaru. Tak naprawdę niezależnie gdzie mieszkacie, czy jest to Warszawa, Rybnik, czy waszym miastem jest Bydgoszcz catering dietetyczny jest świetnym wyborem. Dania są nie tylko smaczne, ale też zdrowe, a do tego różnorodne. Posiłki są syte, a więc nie musicie obawiać się, że będziecie głodni.

Zdrowy styl to także aktywność fizyczna

Każdy z nas powinien prowadzić zdrowy styl życia. Na niego składa się nie tylko zbilansowana dieta, ale też aktywność fizyczna. I właśnie o niej nie można zapominać. Codziennie i to niezależnie od pogody należy ćwiczyć bądź biegać. Możliwości jest sporo. Pomyślcie tylko, że będąc aktywnym fizycznie ujędrnicie swoją skórę, a przy tym zachowacie młody wygląd na dłużej.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz