Jak zapobiec marnowaniu żywności w branży spożywczej?

Problem marnowania żywności jest naprawdę duży. Na cały obraz marnowania żywności składają się oczywiście nie tylko potężne branże jak handel czy gastronomia, ale też i my sami. Duża część Polaków często wyrzuca ogromne ilości jedzenia do kosza. Dlaczego? Najczęstszą przyczyną jest przegapienie terminu do spożycia. Jednak ten problem zaczyna się wcześniej i w ogromnej skali. Jakiś czas temu jedna z wielkich, znanych w Polsce i na świecie sieci ujawniła dane dotyczące marnowania żywności (i co się za tym kryje po prostu jej wyrzucania do kosza). Dane były przerażające. Nie trudno się domyślić, że taka sytuacja istnieje też w innych sieciówkach, a nawet mniejszych sklepach. Czy i Wam zdarzyło się sięgnąć po jakiś produkt leżący na sklepowej półce i po chwili odczytać datę ważności, która albo jest już bardzo krótka, albo produkt jest po prostu przeterminowany. Ostatnio na zakupach w większej sieciówce miałam taką sytuację i co najgorsze aż kilka produktów na półce miało taką datę. Czy sklepy nie powinny tego przypilnować? Chyba od tego powinien zacząć się cały proces, który w rezultacie może przyczynić się do zmniejszenia problemu marnowania żywności w branży spożywczej. Ale jak się za to zabrać? Co może pomóc? Choćby innowacyjny pomysł firmy z Poznania, która opracowała technologię umożliwiającą zredukowanie tego zjawiska w bardzo dużym stopniu. Takie innowacje w handlu są naprawdę potrzebne.

Na czym to wszystko polega? Jak może pomóc w zmniejszeniu problemu marnowania żywności? Firma opracowała system analityczny oparty o technologię Inteligentnych Półek Rozpoznają one stojące na nich produkty wraz z informacjami np. o terminie przydatności do spożycia. Z jednej strony, można dzięki temu egzekwować politykę FIFO (first in, first out), czyli pilnowanie tego, by starsze produkty zawsze stały z przodu. Z drugiej strony, mamy szczegółowe informacje o tym jak produkty rotują, których brakuje, co trzeba dostawić, co zamówić, co jest w magazynie sklepu, a nie ma tego na półce itd. Umożliwia to dużo lepsze zarządzanie zamówieniami, dzięki czemu mniej produktów będzie się marnować. Dodatkowo Inteligentna Półka praktycznie zrównuje szanse, przenosząc do sieci handlowych pełną funkcjonalność sklepów internetowych. Myślę, że taki system może wiele zmienić. Warto korzystać z takich innowacji.

Marnowanie żywności, to naprawdę poważny problem, któremu trzeba zapobiegać ze wszystkich sił. My też o to walczmy w swoich domach. Rób zakupy z głową. Kupuj tylko to co potrzebne. A jeśli już zdarzy Ci się nadmiar, jakiś krótki termin, to stwórz z tego coś pysznego. To naprawdę proste 🙂

Przy tym temacie warto też wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii jaką jest jakość żywności i metody jej badania. Metody badania żywności są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym i służą do monitorowania jakości żywności na każdym etapie produkcji. Przykładem może być kontrola jakości mleka, która obejmuje badania mikrobiologiczne, chemiczne oraz sensoryczne, aby zapewnić, że produkt jest bezpieczny i spełnia normy jakościowe. Kupujmy świadomie. Sięgajmy po jakościowe produkty.

Print Friendly, PDF & Email

4 comments

Dodaj komentarz