Jak zacząć ćwiczyć?

Jak zacząć ćwiczyć (2)

Wiosna, to najlepszy czas na zmiany. Piękna pogoda, zieleń, świeże warzywa i owoce pojawiające się na straganach… To wszystko sprzyja dbaniu o sylwetkę. Warto zacząć ćwiczyć już dziś. Podstawowa zasada – SPRÓBUJ I NIE ODKŁADAJ TEGO NA JUTRO! Wiem, że sama świadomość, że ruch to zdrowie i gwarancja szczupłej sylwetki oraz jędrnego ciała, to często za mało, by zacząć ćwiczyć zwłaszcza dla osób, które unikały ćwiczeń od dłuższego czasu. Aby zrobić, to dobrze musisz wyznaczyć sobie jakieś cele, znaleźć bodźce które cię motywują, aby nie poddać się przy pierwszej lepszej okazji. Musisz też znaleźć coś co sprawi ci radość. Sport, to nie tylko zdrowie. Odpowiednio dobrana aktywność przynosi o wiele więcej korzyści. Możemy pozbyć się nie tylko zbędnych kilogramów, ale też stresu, być szczęśliwszymi, znaleźć chwilę dla siebie, odpocząć od codzienności, oderwać myśli od problemów, cieszyć się życiem, cieszyć się z otaczającej nas przyrody, czuć się młodszymi, a nawet poznawać ciekawych ludzi.

Na początek spróbuj kilku dyscyplin. Oczywiście nie warto się od razu porywać na jakieś maratony. Zaczynaj powoli, znajdź coś co cię będzie cieszyć. Ja osobiście uwielbiam długie spacery, basen czy lekki jogging ze słuchawkami na uszach (muzyka i sport, to często najlepsze połączenie). I tu dobra wskazówka dla początkujących! Nie zapomnij zadbać o dobre obuwie. Uwierzcie mi (wiem z doświadczenia i trudnych początków), że ono naprawdę jest podstawą. Nic nie zniechęca do dalszych ćwiczeń bardziej niż obolałe nogi czy odciski. Warto na początek sięgnąć po uniwersalne obuwie sportowe – polecam ofertę https://1but.pl/reebok. Buty z tej oferty są idealne dla osób dopiero zaczynających przygodę ze sportem i jeszcze nie do końca zdecydowanych na konkretną dziedzinę. Są też solidne, lekkie, trwałe i dobrze wyprofilowane. W ofercie znajdziecie buty dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Ćwiczyć można też całą rodziną 😉 U nas obowiązkowe są długie spacery i najróżniejsze wycieczki w zróżnicowanym terenie. Moje dzieci uwielbiają spacerować. Czasem zastanawiam się skąd one mają tyle energii 😉 A o ich nóżki dbam ze szczególną uwagą. Na szczęście w ofercie reebok znajdę też buciki dla nich. Podstawą dla mnie jest nie tylko wygoda czy wygląd takiego buta, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – stabilizacja stopy zmniejszająca ryzyko odniesienia kontuzji. To niezwykle ważne zwłaszcza, gdy tak jak my wybierzecie spacery po zróżnicowanym terenie. Pamiętajcie! ćwiczenia mają być przyjemnością.

Podsumowując. Jak zacząć ćwiczyć?

 • Na początek warto skontrolować swój stan zdrowia (nie każdy może uprawiać dany sport)
 • Znajdź sport/ruch, który sprawi ci radość. Moja koleżanka długo szukała, a teraz… biega po schodach i odnosi sukcesy (tak, tak jest taki sport) ! Znalazła coś co ją cieszy. Ty też możesz!
 • Na początek spróbuj po prostu marszu, długich spacerów. Ruch, który dla człowieka jest najbardziej naturalny może przynieść również spore efekty.
 • Wyznaczaj realne cele – nic tak nie zniechęca na początku jak cel nie do pokonania
 • Dobierz odpowiednie obuwie. Strój jest mniej ważny – buty to podstawa! Dlaczego? Nawet zagorzałemu amatorowi ćwiczeń niedopasowane buty i otarcia mogą zepsuć humor i osłabić ochotę na kolejny trening.
 • Jeśli nie jesteś typem samotnika znajdź towarzystwo do ćwiczeń. Często nic nie działa lepiej niż wspólna motywacja.
 • Nie zapomnij o rozgrzewce i dobrym nawodnieniu
 • I pamiętaj! Sport ma cieszyć. Jeśli uznasz, że np. bieganie nie jest dla ciebie spróbuj innej dyscypliny. Każdy z nas ma inne predyspozycje.

To tylko kilka prostych uwag, sugestii. Każdy z nas jest inny, każdy musi słuchać siebie, tylko od Was tak naprawdę zależy czy wytrwacie. Ale… na pewno warto spróbować 🙂 Bo nie od dziś wiadomo, że SPORT TO ZDROWIE

ćwiczenia to radość

Print Friendly, PDF & Email

9 comments

 1. Miśka says:

  Jestem kolejną fanką Twojego bloga 🙂 nigdy nie miałam i nie mam problemów z wagą ale muszę zacząć ćwiczyć dla zdrowia. Twoje rady na pewno wezmę sobie do serca. Tak samo jak wzięłam sobie do serca Twoje drożdżowe bułeczki 🙂

Dodaj komentarz