Jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe?

Dzięki zdrowym nawykom żywieniowym, na przestrzeni lat mamy szansę na utrzymanie dobrych parametrów biologicznych oraz znakomitego samopoczucia. Choć praca nad nawykami bywa niełatwa, zdecydowanie warto podjąć o nie walkę. Dobre nawyki żywieniowe wyrobione jeszcze dziś, mogą zaprocentować jutro. Co może zatem pomóc we wprowadzeniu i utrzymaniu stałych zmian?

Dlaczego zdrowe nawyki żywieniowe są tak ważne?

Wszystkie nasze doświadczenia wpływają na to jak myślimy i działamy. Również te doświadczenia, które dotyczą naszych wyborów żywnościowych. Od najmłodszych lat kształtują się w nas nawyki, które zostają nieraz do końca życia. Wciąż i wciąż powtarzane zachowania utrwalają się bowiem i stanowią trzon nas samych. Zmiana tak mocno utrwalonych przyzwyczajeń jest czasami porównywana do walki z uzależnieniem — wymaga najpierw zdania sobie sprawy z tego, że rządzą nami nawyki, a później ich przełamania, co jeśli brać pod uwagę nieraz lata ich powtarzalności, bywa zadaniem trudnym. Z tego właśnie względu lepiej dla nas, jeśli nasze nawyki będą przysługiwały się zdrowiu, a nie były dla niego zgubne. Lepiej, aby zakorzenione w nas zachowania służyły nam, zamiast doprowadzać do postępującego pogorszenia samopoczucia i spadku witalności.

Dobre i złe nawyki żywieniowe

Które nawyki żywieniowe się nam przysłużą, a z jakimi warto walczyć? Istnieje kilka bardzo powszechnych przyzwyczajeń, zarówno tych o dobrych, pod którymi mogłoby się podpisać sporo z nas, jak i tych niekoniecznie pozytywnym wpływie na nasze zdrowie. Jednak dwa czynniki, które mają w sferze utrwalania przyzwyczajeń żywieniowych niebagatelne znaczenie, to pory posiłków oraz ich skład. 

  1. Pory posiłków

To, w jakim czasie spożywamy posiłki, nie pozostaje bez wpływu na nasze funkcjonowanie. Jeżeli nasza codzienna rutyna zakłada np. wstawanie rano, szykowanie się do pracy, wyjście z domu, a po dotarciu do pracy pędzimy na spotkania, nie trudno o przyzwyczajenie się, że pierwszy posiłek spożywany będzie dopiero w porze lunchu. Z kolei na pełnowartościowy obiad mamy czas dopiero po powrocie do domu w godzinach wieczornych. Jeszcze większym zagrożeniem jest brak stałych pór posiłków — czyli nigdy nie wiadomo, kiedy właściwie przyjdzie pora na jedzenie. Stąd prosta droga do rozregulowania ośrodka głodu i sytości oraz związanych z tym zaburzeń odżywiania. Rozwiązaniem jest wprowadzenie przestrzeni czasowej na spokojne spożycie przynajmniej śniadania, choć najrozsądniejsze byłyby oczywiście stałe pory wszystkich posiłków. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie ze względu na zabieganie w ciągu dnia. Jednak z pomocą może przyjść, chociażby, dieta w pudełku, która pozwala na zminimalizowanie do minimum czasu na przygotowanie posiłków. Wystarczy ewentualnie odgrzać te dania, które chcemy spożyć na ciepło. Odchodzi jednak konieczność szykowania dań, co może zajmować bardzo wiele czasu. Pudełka mogą być dostarczane nawet na adres naszego miejsca pracy. Koniec więc z wymówkami, że nie mieliśmy czasu lub siły, aby poprzedniego dnia przygotować sobie coś do jedzenia do pracy.

     2. Skład posiłków

To, co może kształtować nasze nawyki to skład spożywanych posiłków. Warto zadbać o to, by nasze dania nie tylko były regularne, ale też by ich zawartość odpowiadała potrzebom naszego organizmu. I znowu — jeśli nie potrafimy wyzbyć się nawyków i jedzenia byle jak, skorzystajmy z pomocy cateringu dietetycznego. To okazja do podpatrzenia jak wyglądają optymalnie zbilansowane posiłki i będziemy wiedzieć, do czego dążyć. A dlaczego dobre zbilansowanie jest tak ważne? Ponieważ to, co stało się naszym nawykiem, może mieć przyczynę właśnie w potrzebie naszego ciała, która zbyt często bywała niezaspokojona. Przykładowo, mimo że zjadamy sporo warzyw i owoców w ciągu dnia, wieczorami nachodzi nas ochota na coś smażonego. Pokusa jest tak silna, że zwykle jej ulegamy. Nawyk jedzenia tłusto na wieczór może wynika z faktu, że menu jest zbyt ubogie w tłuszcze. Być może warzywna sałatka bez oleju i obiad pod postacią batatów, choć podyktowane troską o zdrowie, nie zaspokaja potrzeb naszego organizm. Jeżeli chcemy jeść wegańsko, to awokado ma wiele wartości odżywczych, jest owocem, a jednocześnie dodane do menu zapewni nam dawkę tłuszczu, o którą dopomina się ciało.

Stałe pory posiłków oraz przyjrzenie się ich składowi to dwa filary, bez których zdrowe nawyki żywieniowe nie będą mogły się rozwinąć. Bez silnych podstaw nie zbudujemy nic trwałego. Na dalszym etapie ważna jest zaś konsekwencja.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz