Jak wygląda postępowanie spadkowe?
Postępowanie spadkowe obejmuje szereg określonych czynności prawnych związanych z uzyskaniem tytułu do masy spadkowej. Takie postępowanie obejmuje kilka etapów i może odbyć się u notariusza lub w sądzie.
Czy zawsze wymagane jest przeprowadzenie postępowania spadkowego?
Odpowiedź jest prosta – nie. Przeprowadzenie takiego postępowania wymagane jest wówczas, gdy w skład masy spadkowej wchodziły nieruchomości, pieniądze na rachunkach bankowych, czy np. samochód. Bez stwierdzenia nabycia spadku nie można rozporządzać majątkiem osoby zmarłej.
Kiedy postępowanie spadkowe w sądzie, a kiedy u notariusza?
Gdy spadkobiercy są zgodni i nie ma żadnych przeciwwskazań formalnych, wówczas możliwe jest załatwienie całej spadkowej sprawy w formie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Wystarczy się wówczas udać do dowolnej kancelarii notarialnej. W innych przypadkach wniosek o nabycie spadku składa się w sądzie i tam będzie przeprowadzone całe postępowanie. Tzn. są wezwie wnioskodawcę i inne osoby, które mogą być spadkobiercami i przeprowadzi rozprawę, by następnie wydać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Czy spadek można odrzucić?
Tak. Każdy spadkobierca ma 6 miesięcy na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Z prawa do odrzucenia spadku najczęściej korzysta się w sytuacji, gdy spadkodawca był osobą zadłużoną.
Jakie dokumenty są potrzebne do postępowania spadkowego?
Najczęściej wymaga się odpisu skróconego aktu zgonu spadkodawcy, odpisu skróconego aktu urodzenia spadkobiercy lub aktu małżeństwa w przypadku zmiany nazwiska, testamentu (jeśli taki zostawił spadkodawca).
Fachowa porada prawna
Sprawy spadkowe często nie są proste, w szczególności, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii dziedziczenia, wówczas warto udać się po pomoc do odpowiedniej Kancelarii, jak np. https://radca-az.pl/ , która przeprowadzi nas przez cały proces
/Wpis we współpracy/