Każdy grill wymaga regularnego czyszczenia. Nie każdy jednak powinniśmy czyścić w ten sam sposób. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z grillem węglowym, gazowym czy elektrycznym, nieco inne są prawidłowe metody pielęgnacji.
Jak czyścić grill?
Im lepszej jakości grill, tym łatwiej się go czyści. Przykładowo urządzenia gazowe firmy Weber w dużej mierze czyszczą się same, a właścicielowi pozostaje jedynie uprzątnięcie resztek. Grill wystarczy ustawić na maksymalną temperaturę i poczekać aż resztki jedzenia się wypalą. To co nam zostanie możemy uprzątnąć specjalną szczotką do czyszczenia grilla marki Weber.
Aby grill długo nam służył, powinniśmy przy czyszczeniu pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Po pierwsze pod żadnym pozorem nie powinniśmy myć żeliwnych elementów urządzenia w zmywarce. Pozostałe części pokryte emalią oraz te na zewnątrz urządzenia należy myć tylko przy użyciu specjalnych środków do tego przeznaczonych.
Po drugie przynajmniej raz na jakiś czas powinniśmy oczyścić ruszt nie tylko przy użyciu wysokiej temperatury oraz szczotki, lecz także z pomocą specjalnego środka czyszczącego marki Weber. Ponadto koniecznie należy regularnie wymieniać tacki, na których gromadzi się tłuszcz.
Grill węglowy – jak czyścić?
Grill węglowy wymaga czyszczenia po każdym użyciu. Przede wszystkim musimy pozbyć się popiołu i niespalonych kawałków węgla. Nie jest to łatwe i może skończyć się sporym zabrudzeniem, jeśli nasz grill nie jest wyposażony w specjalną dźwignię. Takie rozwiązanie znajdziemy w grillach Weber zaopatrzonych w system One Touch.
Kolejnym krokiem jest wyszorowanie rusztu przy użyciu gąbki, szczotki i właściwej emulsji. Na koniec musimy umyć pozostałe elementy grilla. Koniecznie trzeba używać odpowiednich środków do oczyszczania odpowiednich części urządzenia.
Grill gazowy – jak czyścić?
Inaczej wygląda procedura w przypadku grilla gazowego. W urządzeniach na gaz firmy Weber większość pracy wykonuje za nas sam grill, który ustawiony na naprawdę wysoką temperaturę świetnie pozbywa się resztek jedzenia. Oczyszczenie rusztu za pomocą szczotki również nie jest trudne. Nie ma tu konieczności pozbywania się popiołu oraz pozostałości węgla. Ponadto w przypadku grilla gazowego jedynie ruszt wymaga czyszczenia po każdym użyciu. Pozostałe elementy myjemy wtedy, gdy widzimy, że jest taka potrzeba lub po przyrządzaniu tłustych potraw.
Grill elektryczny – jak czyścić?
Grill elektryczny wymaga czyszczenia po każdym użyciu. Nie jest to jednak tak trudne i czasochłonne jak w przypadku tradycyjnego urządzenia.
Proces zaczynamy od wypalenia resztek. Następnie jeszcze ciepły ruszt możemy wyszorować przy użyciu szczotki. Firma Weber szczególnie poleca w tym celu swoją trójstronną szczotkę, która bardzo szybko pozbywa się wszelkich zabrudzeń. Kolejny krokiem jest oczyszczenie miski na tłuszcz oraz metalowej tacki. Po tym grill jest już czysty i gotowy na kolejny posiłek. Warto jednak pamiętać, by raz na jakiś czas przeprowadzić solidne czyszczenie i konserwację grilla elektrycznego, aby służył nam on dobrze jak najdłużej.
Przed dłuższą przerwą w grillowaniu należy grill dokładnie umyć. Jednak, by sprzęt przez wiele lat pozostał sprawny, ważna jest także konserwacja Weber oferuje specjalne środki ochronne oraz pokrowiec do każdego ze swoich modeli grilla. Warto kupić pokrowiec wraz z grillem, by móc skutecznie chronić urządzenie przed kurzem i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. W ten sposób „ubrany” i umyty grill będzie gotowy do użycia od razu po wyjęciu z pokrowca.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej ciekawostek o grillach Weber lub poznać fantastyczne przepisy na dania, które możesz przygotować na tym sprzęcie zapisz się do newslettera na stronie weber.com. Będziesz na bieżąco!
*artykuł sponsorowany
Przydatne
🙂
Super! Przydatne info. Dziękuję!
🙂
Dziękuję za udostępnienie tych praktycznych porad. Na pewno z nich skorzystam?
🙂
Dobre rady 🙂 ja mam gril gazowy i dodatkowo na ruszt klade prY piwczeniu grubsza folie aluminiowa, wiec tez mniej twgo czyszczenia
Świetny pomysł 🙂
Gril warto myć, nie każdy to stosuje po użyciu. Jednak powinniśmy dbać o czystość takich urządzeń.
Zgadzam się 🙂
Czyszczenie grilla to znienawidzona przeze mnie czynność. Nawet mimo używania tacek, to i tak kratka się uświni. I trzeba z nią walczyć. 🙂
Jak jesteśmy na działce, to szybko piaskiem kratkę traktujemy, znakomicie doczyszcza. 🙂
wpis dla mnie, nie lubię szorować grilla, ale do tej pory nie znałam innego sposobu
Bardzo przydatne. U mnie na szczęście zajmuje się tym mąż 🙂
Lubimy grillować sle czyścić już nie .
😉
No i super tekst. Mam wieczny problem, żeby jakoś wyczyścić i się nie narobić, w sensie nie poświęcać na to czasu i pieniędzy.
🙂
Trzeba czyścić po każdym używaniu, zatem warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie to robić. 🙂
Bardzo przydatne rady 🙂
🙂
O grill również trzeba dbać , aby nam długo posłużył
To prawda 🙂