Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni?

Jadalnia, to miejsce spotkań – tych codziennych i uroczystych. W jej centrum zawsze powinien stać odpowiednio dobrany stół i krzesła. To tu przecież jemy, spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi lub świętujemy różne uroczystości.

Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni?

Stół do jadalni powinien być nie tylko ozdobą. Musi być funkcjonały, trwały i proporcjonalny do pomieszczenia. Jaki  stół będzie odpowiedni? Czym kierować się przy jego wyborze?

Jaka wielkość stołu do jadalni?

Przyjęło się, że standardowa wysokość stołu do jadalni wynosi od 74-76 cm. Jednak wybierając rozmiar blatu zawsze należy brać pod uwagę ilość domowników. Ogólne zasady mówią, że aby siedzący przy stole czuł się dobrze i komfortowo powinien mieć do dyspozycji około 60 cm przy blacie, a jego krzesło powinno znajdować się w odległości około 80 cm od ściany. Warto o tym pamiętać wybierając stół do jadalni.

Stół prostokątny, okrągły, a może owalny?

Tradycyjny kształt stołu sprawdza się w dużych salonach. elegancja, klasyka i styl. Oczywiście jest to najbardziej komfortowy kształt, zmieścimy przy nim największą ilość gości, ułożymy najwięcej dań. Ale nie ukrywajmy, że takie rozwiązanie zajmuje też najwięcej miejsca. Dlatego w przypadku małego metrażu lepiej sprawdza się stół okrągły lub owalny. Optycznie powiększa on wnętrz. Dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia, jednak gorzej przy ścianie czy w kącie. O tym wszystkim zawsze należy pamiętać decydując się na wybór kształtu.

A może stół rozkładany?

Istnieje też jeszcze jedno rozwiązanie jakim jest stół rozkładany. Sprawdza się, gdy lubimy przyjmować gości, a na co dzień liczba domowników jest mała. Dzięki niemu szybko i wygodnie powiększymy przestrzeń blatu i pomieścimy więcej osób i dań.

Stół do jadalni z krzesłami czy bez?

Decydując się na zakup stołu do jadalni nie wolno zapominać o krzesłach. Najlepiej kupić od razu komplet – stół z krzesłami. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczniejsze, ale też i lepiej się prezentuje. Wszystko do siebie pasuje, poza tym mamy pewność, że wysokość siedziska jest dostosowana do wysokości blatu. Jednak jeśli już rozważać osobne zakupy, to tu warto zdecydować się na elegancję i komfort jakim są tapicerowane krzesła do jadalni lub postawić na klasykę – drewno lub drewnopodobne. Świetnie prezentuje się też połączenie drewna lub tapicerowanych siedzisk z elementami metalu. Tu wszystko oczywiście jest zawsze kwestią gustu i tego w jakim stylu urządzone jest mieszkanie. Wszystko przecież powinno do siebie pasować i co najważniejsze – podobać się nam samym. Dlatego kwestie wykończeń i materiału zawsze powinny być dobierane pod indywidualny gust.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz