Jak usunąć plamy z oleju?

Plamy to problem, który pojawia się praktycznie codziennie. Brudzą się dzieci, dorośli. Nie da się tego uniknąć. Jedne plamy są proste w usunięciu, inne stanowią już wyzwanie. Do tej drugiej kategorii należą niewątpliwie plamy z oleju, o które nie trudno zwłaszcza z kuchni. Jak je usunąć? Czy są domowe sposoby na tłuste plamy?

Jak usunąć tłuste plamy?

Sposobów na tłuste plamy jest kilka. Każdy ma oczywiście swój. Tu znajdziecie zbiór najbardziej znanych:

  • Płyn do mycia naczyń. Tłustą plamę na ubraniu smarujemy płynem do naczyń. Zostawiamy na kilka minut i spłukujemy zimną wodą. Jeśli plama nadal jest widoczna powtarzamy czynność.
  • Mydło do odplamiania. Dobre mydło do odplamiania może zdziałać cuda. Ja zawsze mam w domy takie mydło (kupuje w Rossmanie). Wystarczy zmoczyć tkaninę, dobrze namydlić plamę i pozostawić na kilka minut. Następnie spłukać wszystko wodą. Jeśli plamy są uporczywe, czynność powtarzamy.
  • Sól. Solą posypujemy zaplamione miejsce i delikatnie pocieramy plamę. Zostawić sól na tkaninie na kilka minut. Następnie zabrudzone ubranie wkładamy do wody z detergentem i zostawiamy w niej 30 minut. Po tym czasie wszystko płuczemy.
  • Mąka ziemniaczana. Mąką ziemniaczana idealnie sprawdzi się przy świeżych plamach. Miejsce z plamą zasypujemy mąką, zostawiamy tak na kilka minut i czyścimy wszystko szczotką lub wypłukujemy w wodzie.
  • Benzyna. Niektórzy usuwają plamy z oleju za pomocą benzyny. Jak to zrobić? Plamę pocieramy wacikiem nasączonym benzyną. Następnie zaplamiony materiał płuczemy w ciepłej wodzie.

Uwaga! W przypadku plam z tłuszczu liczy się szybkość działania. O wiele łatwiej usunąć świeże plamy. Do szczególnie trudnych zabrudzeń użyj profesjonalnych środków czystości – znajdziesz je m.in. w sklepie internetowym

Olej nie tylko w kuchni. Jak usunąć plamy z oleju samochodowego?

Mój mąż często sam naprawia nasz samochód. Przy takich czynnościach nie trudno o różne plamy z oleju. Jak je usunąć? W dużych warsztatach samochodowych używa się tzw. czyściwo przemysłowe. Dzięki swoim właściwościom czyściwo przemysłowe usuwa nawet najtrudniejsze oleiste zabrudzenia, doskonale nadają się też do czyszczenia silnie zabrudzonych dłoni. W warunkach domowych tego nie ma. Tym samym nie trudno o zapomnienie i przetarcie brudną dłonią ciuchów. I już plama gotowa. Jak się jej pozbyć? Tu walka nie jest łatwa. Można grubo posmarować plamę masłem, zostawić na jakiś czas, zmyć przy użyciu płynu do naczyń i dopiero wyprać ubranie w pralce. Przy mniejszych plamach mydło do odplamiania i dobry płyn do prania może wystarczyć. Najważniejsze by działać jak najszybciej.

A Wy jak walczycie z plamami z oleju?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz