Jak urządzić biuro – o czym trzeba pamiętać?

Urządzanie biura, czy to dużego czy też małego, jest niezwykle ważne. Nie chodzi tu przecież tylko o aspekt wizualny, ale o wygodę pracy. Dlatego warto zrobić to dobrze. Jak urządzić biuro? O czym trzeba pamiętać?

Funkcjonalność to podstawa

Urządzając biuro musimy zawsze myśleć o tym by było funkcjonalne. W końcu są to pomieszczenia do wykonywania konkretnych obowiązków. W zależności od wykonywanej pracy wyposażenie biura może się różnić, jednak niektóre zasady pozostają niezmienne.

Wygoda i komfort

Biuro musi być wygodne. Tu podstawą są odpowiednie meble biurowe, które zapewnią prawidłową postawę przy wykonywaniu obowiązków służbowych oraz łatwy dostęp do niezbędnych materiałów i narzędzi. Podstawą są odpowiednie biurka. Tu trzeba patrzyć na wielkość blatu, bo to ona decyduje ile powierzchni będzie miał pracownik. Jeśli pracownik potrzebuje wyłącznie miejsca na monitor, to wystarczy małe biurko. Jeśli na biurku mają być też przeglądane i wypełniane dokumenty, to blat musi być odpowiednio większy. Kolej na krzesła. Muszą być wygodne i funkcjonalne. Najlepiej wybrać krzesła ergonomiczne, z profilowanym oparciem. Dobrze sprawdzą się obrotowe fotele biurowe na kółkach, z miękkim siedziskiem. Pamiętajmy, że krzesła w biurze mają znaczenie nie tylko dla wygody, ale też i dla zdrowia pracownika. Ich wybór powinien być przemyślany. Wybierając krzesła do biura, warto od razu zamówić też dobre krzesła konferencyjne do sali, w której będą organizowane spotkania czy szkolenia dla klientów lub pracowników. Mamy biurka, krzesła i co dalej. Oczywiście odpowiednie meble. Ich rodzaj zależy od działalności firmy. Jednak w większości wypadków będą potrzebne szafy na segregatory i odpowiednie półki, tak by wszystko było pod ręką i dobrze ułożone.

Odpowiednie oświetlenie

Dobre oświetlenie jest niezwykle ważne. Brak światła po prostu męczy i nie sprzyja efektywnej pracy. Każdy z nas wie jak wpływają na niego szare, jesienne dni, kiedy jest niewiele słońca. Brak odpowiedniego oświetlenia negatywnie wpływa na samopoczucie, chęć działania i motywację. Dlatego najlepiej by do biura wpadała duża ilość naturalnego światła. Jeśli jednak go brakuje, to trzeba zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie. Oświetlenie nie może być ani zbyt jaskrawe, ani zbyt zimne. Źle dobrane oświetlenie może prowadzić do zmęczenia oczu, ich bólu czy pieczenia. A to wszystko negatywnie wpływa na pracownika.

Kolory i przestrzeń

Nie tylko meble czy światło mają znaczenie. Urządzając biuro należy też pamiętać, by nie przesadzić z wystrojem. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, np. w branży kreatywnej można „zaszaleć” w aranżacji biura. Wszystko zależy od prowadzonej działalności. Jednak w większości przypadków najlepiej sprawdzają się stonowane aranżacje. Nie chodzi tu tylko o dobór dodatków, ale też np. o kolor ścian czy firanek. Tu warto pamiętać, że niektóre kolory mogą negatywnie wpływać nie tylko na pracownika, ale też i na klienta, który odwiedza biuro. Należy unikać kolorów jaskrawych, krzykliwych, które przykuwają wzrok i rozpraszają uwagę. Niewskazane jest też malowanie całego biura na jeden kolor. Tworzy to monotonne, nudne otoczenie i wpływa na obniżenie poziomu aktywacji pracowników. Warto wykorzystać 2-3 kolory i wprowadzić więcej naturalnej zieleni do otoczenia. Nikt tak dobrze nie wzbogaca wnętrza jak zielone rośliny.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz