Jak ugotować mleko, by się nie przypaliło?

Wydawać by się mogło, że gotowanie mleka to proste zadanie i nie sposób popełnić tutaj żadnego błędu, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Każdy, kto kiedykolwiek gotował mleko, wie, że lubi ono przywierać do dna, pozostawiając na nim trudny do zmycia nalot. W związku z tym pojawia się pytanie, jak ugotować mleko bez przypalania? Poznaj najważniejsze zasady gotowania mleka i cenne wskazówki.

Dlaczego mleko się przypala?

Zanim udzielimy kilku porad, w czym gotować mleko i co zrobić, aby nie przywierało do dna, zaczniemy od wyjaśnienia, dlaczego tak się w ogóle dzieje, że mleko podczas gotowania potrafi się przypalić. Wszystko dlatego, że podczas gotowania dochodzi do koagulacji znajdujących się w nim białek. Jest to proces biochemiczny, którego skutkiem jest właśnie wytworzenie się osadu, który przypala się, powodując nieprzyjemny posmak i zapach mleka, a w dodatku jest trudny do zmycia. Wystarczy poznać kilka prostych trików, a przypalanie mleka podczas gotowania przestanie być zmorą.

Gotowanie mleka bez przypalania – jaki wybrać garnek?

W pierwszej kolejności dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny garnek do gotowania mleka. Tylko w jakim garnku gotować mleko, żeby to się nie przypaliło? Na rynku dostępne są różne garnki do mleka, cechujące się wielowarstwowym dnem i niewielką średnicą, które w dodatku mają wyższe brzegi niż standardowe garnki. Znaleźć też można specjalne garnki z płaszczem wodnym posiadające podwójne ścianki, w których mleko nie przypala się i nie kipi. Na uwagę zasługują także garnki do gotowania mleka z gwizdkiem, który poinformuje nas, gdy mleko osiągnie odpowiednią temperaturę.

Jak gotować mleko, żeby nie przywarło do garnka?

Aby zmniejszyć ryzyko przypalenia mleka, warto przepłukać garnek przed gotowaniem zimną wodą i zostawić na jego dnie niewielką jej ilość. Następnie garnek należy postawić na kuchence, zostawić do zagotowania wody i dopiero wlać do niego mleko. Inny popularny sposób na uniknięcie przypalenia garnka podczas gotowania mleka to przetarcie jego dna olejem, np. słonecznikowym lub z pestek winogron.

 Istotna jest też temperatura gotowania mleka. Jeśli będziemy gotować mleko w za wysokiej temperaturze lub przez zbyt długi czas, to wytrącony z mleka osad się przypali, dlatego najlepiej nie odkręcać palnika maksymalnie. Pojawia się jeszcze pytanie, ile gotować mleko, żeby się nie przypaliło? Najlepiej gotować je do momentu, gdy zacznie się podnosić. Lepiej nie czekać, gdy będzie na granicy wypłynięcia z garnka, lecz od razu zdjąć z palnika. Dodatkowo warto też mieszać mleko od czasu do czasu podczas gotowania, co powinno zmniejszyć ryzyko przypalenia.

Powyższe rady można zastosować niezależnie od tego, czy mleko gotowane jest na kuchence gazowej lub elektrycznej, czy gotowanie mleka ma miejsce na indukcji.

*artykuł sponsorowany

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz