Jak radzić sobie ze stresem?

Współczesny świat jest miejscem, w którym nieustannie narażeni jesteśmy na stres. Sytuacje generujące to nieprzyjemne uczucie zdarzają się zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Co gorsza, różne źródła stresu wzajemnie nasilają tę reakcję. Czy istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem?

Nadmierny, przewlekły stres stanowi czynnik ryzyka wielu chorób. Może także prowadzić do rozwoju zaburzeń emocjonalnych i problemów w kontaktach z ludźmi. Stres może także paraliżować i uniemożliwiać osiąganie satysfakcjonujących wyników w nauce lub pracy. Jednak są pewne działania, które umożliwią poskromienie swoich nerwów. Co warto wypróbować?

Dieta i suplementy

Dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych na pewno pomoże w zachowaniu wewnętrznej harmonii. Nadmierna nerwowość może wynikać z niedoborów witamin i mikroelementów, dlatego zbilansowany jadłospis jest bardzo ważny.  Można również sięgnąć po suplementy diety, które zawierają składniki łagodzące stres. Więcej informacji na temat suplementów o działaniu łagodzącym stres można znaleźć np. tutaj: https://www.bodypak.pl/pl/475-suplementy-na-stres-kortyzol. Zgodnie z linkowaną stroną, do składników, które można w tym celu stosować, należy np. ashwagandha.

Sport

Aktywność fizyczna jest bardzo zdrową formą rozładowywania stresu. Pozwala nie tylko na „przewietrzenie głowy”, ale także ma pozytywny wpływ na zdrowie. Może to być niemal każdy rodzaj aktywności, np. bieganie, basen czy jazda na rowerze. Niektórym wystarczy nawet dłuższy spacer. Warto wybrać wysiłek, który pozwoli nam się w pełni zrelaksować. Sport może być stosowany doraźnie – wiele osób po stresującym dniu lubi dać sobie wycisk. Jednak najlepiej działa ten uprawiany regularnie. 

Medytacja i ćwiczenia oddechowe

Do aktywności, które wymagają mniej wysiłku i można je stosować niemal wszędzie należą ćwiczenia oddechowe i medytacja. Skupienie się na miarowym, spokojnym i głębokim oddechu pozwala na uspokojenie myśli w sytuacji dużego stresu. Wielu psychologów, w walce z nerwami poleca stosowanie technik medytacyjnych. Dzięki temu można oczyścić umysł i skupić się na skutecznym działaniu.

Spędzanie czasu z bliskimi

Receptą na stres może być także podzielenie się swoimi obawami z najbliższymi. Jednak trzeba to robić z dużym wyczuciem, ponieważ zdenerwowanie może sprawić, że zwykła rozmowa przerodzi się w kłótnię. Relacje z bliskimi mogą być nieocenioną pomocą w walce ze stresem, ale nie można zapominać, że często są też, niestety, źródłem problemu.

Zwierzak

Okazywanie sobie czułości i wspólna zabawa z pupilem pomaga bardzo skutecznie zredukować stres. Kontakt ze zwierzętami jest nawet elementem terapii. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość i odpowiednie warunki to warto rozważyć sprawienie sobie zwierzaka. Taka relacja jest źródłem wielu wartościowych emocji.

Pomoc specjalisty

W powszechnej opinii panuje błędne przekonanie, że po specjalistyczną pomoc należy sięgnąć jedynie w przypadku poważnych zaburzeń. Jednak zdrowie psychiczne rządzi się podobnymi zasadami jak to fizyczne i zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego, jeśli odczuwamy stres, który uprzykrza nam życie, to warto umówić się na spotkanie z psychologiem.Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz