Jak powinny odżywiać się kobiety w czasie ciąży?

Okres ciąży jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Niestety, do dzisiaj pokutuje przekonanie, że w ciąży kobieta musi „jeść za dwóch”. Jaka dieta wesprze organizm w tym czasie i które suplementy diety warto wówczas stosować?

Jak zmienia się organizm kobiety w ciąży?

Dziewięć miesięcy ciąży znacząco wpływa na wygląd kobiety, jej sylwetkę i samopoczucie. Najbardziej zauważalny jest przyrost masy ciała, który podczas prawidłowej ciąży powinien wynieść 10-13 kg. Wpływa na to masa dziecka i łożyska, płyn owodniowy, a także zatrzymywanie wody w organizmie. W drugiej połowie ciąży dochodzą także często obrzęki.

U kobiety powiększa się nie tylko brzuch, ale również biust, zaokrąglają się też biodra i uda. W wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, mogą pojawić się rozstępy na brzuchu, a czasem także na nogach, rękach i udach.

Niestety, sporo kobiet przybiera na wadze w zbyt szybkim tempie sądząc, że musi jeść za siebie i dziecko. Dodatkowo, kobiety w ciąży częściej odczuwają głód i pozwalają sobie na spożywanie wysokokalorycznych, niezdrowych potraw. Rezygnują też z ruchu, tłumacząc to swoim stanem.

Nadmierny przyrost ciała jednak nie tylko utrudni powrót do dawnej formy po porodzie, ale i może stworzyć wiele komplikacji zdrowotnych, w tym wystąpienie makrosomii płodu (gdy noworodek waży więcej, niż 4 kilogramy).

Jak odżywiać się w ciąży?

Zapotrzebowanie kaloryczne kobiet w ciąży nie jest tak duże, jak powszechnie się sądzi. W pierwszym trymestrze jest dokładnie takie, jak przed ciążą, natomiast w drugim trymestrze wzrasta o 360 kcal/dobę, a w trzecim o 475 kcal/dobę.

Warto o tym pamiętać i wdrożyć zasady, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych kilogramów, a jednocześnie zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne matki i dziecka oraz odpowiednio zbilansowaną dietę.

  • Zwracaj uwagę na to, co jesz – to nieprawda, że w ciąży można spożywać bez konsekwencji pączki z bitą śmietaną, tłuste frytki i smażone burgery. Kobiety, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, narażone są na tzw. zgagę ciążową, więc prawidłowe odżywianie się jest bardzo ważne. Tym bardziej, że substancje odżywcze przekazywane są też dziecku. Dlatego należy stosować zbilansowaną dietę, bogatą w produkty pełnoziarniste, nabiał o niskiej zawartości tłuszczu, chude białko, ryby, warzywa i owoce. Zamiast tłustych przekąsek, lepiej wybrać orzechy, jogurty czy pokrojone w słupki warzywa.
  • Wzmacniaj organizm, również stosując suplementy diety. Przydatny będzie kwas foliowy, który przyczynia się do prawidłowego wzrostu tkanek matczynych, produkcji krwi czy syntezy aminokwasów, witamina B12, biorąca udział w prawidłowym przebiegu funkcji neurologicznych i psychicznych czy kwasy Omega-3 i witamina D3, zapewniające prawidłowy rozwój organizmu.
  • Kontroluj przyrost wagi. Sprawdzaj raz w tygodniu swoją wagę i porównuj przyrost z zalecanymi zakresami zdrowego przyrostu masy ciała.
  • Ruszaj się – po konsultacji z lekarzem, wdrażaj ćwiczenia przeznaczone dla kobiet w ciąży. Można skorzystać z zajęć grupowych lub ćwiczyć indywidualnie w domu, korzystając z gotowych podpowiedzi ćwiczeń relaksujących, wzmacniających i rozciągających.

Pamiętaj, że ciąża nie jest chorobą i nie wyklucza cię z codziennych zajęć (oczywiście, jeśli rozwija się prawidłowo). Dlatego warto wdrożyć już od początku ciąży zalecenia, które pozwolą na bezproblemowe urodzenie dziecka i powrót do dawnej kondycji.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz