Jak oszczędzić na codziennych zakupach spożywczych? Rady.

Czy wiedzieliście, że przeciętna rodzina wydaje aż jedną piątą swojego domowego budżetu na zakupy spożywcze? Jeśli to dobrze policzycie, to wyjdzie Wam naprawdę spora suma pieniędzy. I to właśnie tu też możecie zaoszczędzić i potem zainwestować odłożoną sumę np. na rodzinne wakacje. Ale jak się za to zabrać. Jak oszczędzić na codziennych zakupach spożywczych? Poniżej dzielę się z Wami kilkoma radami, które warto wprowadzić w życie. Przeczytajcie do końca (na końcu też pytanie do Was :))

Przygotowuj się na zakupy

Zanim wybierzesz się na zakupy dokładnie przejrzyj swoje szafki i lodówkę. Nie chodzi tu tylko o to by nie kupić czegoś co już mamy, ale również o to by wykorzystać domowe zapasy. Jeśli w szafce masz zapas ryżu lub makaronu pomyśl o tym jaki obiad najlepiej z nimi przygotować. Zajrzyj do lodówki może masz w niej jakieś np. śmietanę, kawałek szynki. Połącz składniki i stwórz pyszne danie np. makaron z warzywami i szynką w sosie śmietanowym. Teraz wiesz, że wystarczy dokupić wyłącznie świeże warzywa. Wykorzystuj posiadane składniki, a tym samym zaoszczędzisz. Pamiętaj, że w kuchni ogranicza nas tylko wyobraźnia. Można stworzyć naprawdę coś pysznego z czegoś niepozornego 😉

Wybieraj odpowiednie sklepy

To bardzo ważne. Wiem, że sklepy osiedlowe kuszą tym, że są tak blisko domu. Jednak spójrzcie na ceny (!). Często naprawdę nie warto oszczędzić drogi, bo tym samym niestety tracimy pieniądze. Porównajcie sobie ceny w marketach, a osiedlowych sklepikach. I jak, widzicie różnicę?

Oczywiście są i małe sieciówki, w których znajdziecie promocje. Dlatego warto zrobić „rozeznanie w terenie” i wiedzieć, gdzie warto zaglądać, a które sklepy omijać z daleka. Ja tak zrobiłam np. gdy mieszkałam przez jakiś czas w większym mieście. Pobliskie sklepy, to był rozbój cenowy, a te dalsze jak się okazało miały wiele ciekawych promocji. Dzięki temu dużo zaoszczędziłam i… ciut zyskałam na formie 😉

Pamiętacie o promocjach! Wiedza, to podstawa.

Warto mieć aktualną wiedzę o wszystkich promocjach w wybranych przez nas sklepach. Często warto poczekać ten jeden dzień i naprawdę sporo zaoszczędzić lub po prostu zaplanować większe zakupy.

Informacje o promocjach warto mieć zawsze pod ręką. Ja kiedyś miałam w domu sterty gazetek (ach ta makulatura). Teraz mam wszystko dosłownie na wyciągnięcie ręki, korzystam z aplikacji https://mojagazetka.com/ , którą mam wgraną na stałe w moim telefonie. Telefon mam zawsze pod ręką, więc jestem na bieżąco 😉 W ten sposób nie tylko nie przegapię żadnej promocji, zaplanuję odpowiednio zakupy, ale też mam możliwość porównania cen w różnych sklepach.

Nie warto się bać takich nowinek. W końcu w obecnych czasach praktycznie każdy z nas ma telefon. Z tej aplikacji korzysta nawet moja mama. Jest tak czytelna i prosta w obsłudze, że aż miło 🙂 Spójrzcie sami:

W zakładce ulubione możemy ustawić sklepy, do których najczęściej udajemy się na zakupy

A potem wystarczy już tyko „kliknąć” w wybraną gazetkę i przeglądać 🙂

Można też przeglądać gazetki wyłącznie z interesującej nas kategorii

Co jeszcze…

Oczywiście lista zakupowa. Bez niej nie wychodzę. Ja zapisuję ją w telefonie, ale i karteczki mi się zdarzają 😉

Rozsądne zakupy. Nie przesadzaj z ilością. Kupuj tyle ile wykorzystasz. A jeśli już Ci się zdarzy kupić więcej, to odpowiednio to przechowaj. Sposobów jest wiele: żywność można zamrozić, można przygotować przetwory i umieścić je w słoikach, można zapakować próżniowo itd.

Unikaj impulsywnych zakupów. Plan, to podstawa. Przemyśl wszystko przed wyjściem, sprawdź promocje, porównaj. Nie każda okazja jest nią w rzeczywistości. A poza tym… zastanów się czy, aby na pewno potrzebujesz kupić ten produkt? A jeśli już Wam się zdarzy coś niepotrzebnego kupić mądrze, to wykorzystajcie. Pomysłów znajdziecie wiele choćby na moim blogu 🙂

Kochani, aby zaoszczędzić po prostu trzeba dobrze planować i działać impulsywnie. Warto porównać sobie miesiąc sprzed wprowadzenia zmian i ten po. Od razu zobaczycie ile udało się Wam zaoszczędzić na codziennych zakupach spożywczych. A jak dojdziecie do wprawy, to odczujecie to w portfelu 😉

A jakie Wy macie sposoby i rady, aby oszczędzić na codziennych zakupach spożywczych?

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

4 comments

Dodaj komentarz