Jak nie popaść w długi?

Życie nie jest łatwe. Często problem goni problem. Jedne są błahe, inne bardzo poważne. Niektóre z nich powodujemy sami. Inne powodowane są złymi decyzjami. Tak najczęściej jest z problemami finansowymi. Dlaczego jedni mają oszczędności, a inny „żyją z dnia na dzień” lub co gorsza popadają w długi?

Powodów jest kilka. Warto je poznać i wyeliminować. Bo przecież nikt z nas nie chce popaść w długi. Prawda?

Planowanie wydatków

Brak dobrze zaplanowanych wydatków to jeden z podstawowych błędów, który przyczynia się do pierwszych problemów. Wydatki powinno się planować na każdy miesiąc z góry, z uwzględnieniem wszystkich ważnych wydarzeń rodzinnych i opcjonalnych sytuacji kryzysowych. Nigdy przecież nie wiadomo czy nie dopadnie nas lub bliskich jakaś choroba lub nasz samochód nie ulegnie awarii. Zawsze warto mieć jakieś pieniądze w zanadrzu. Nie warto wydawać pod wpływem impulsu i później martwić się jak przeżyjemy do wypłaty.

Zawsze płać rachunki na czas

Na początku zawsze należy opłacić wszystkie rachunki, jak czynsz, telefon, ubezpieczenie. Dzięki temu unikniemy naliczania dodatkowych, niepotrzebnych opłat i kar. Jeśli mamy kilka zobowiązań, to warto rozpisać je i ustalić kolejność, w jakiej będziemy je spłacać. Dopiero po opłaceniu rachunków warto sprawdzić czy budżet pozwoli na jakieś dodatkowe wydatki.

Nie kupuj pod wpływem chwili

Ach te promocje… Zakupy pod wpływem chwili nie są dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli mamy ograniczony budżet. Zanim zdecydujemy się na jakiś zakup warto to na spokojnie jeszcze raz przemyśleć. Warto też przeanalizować ceny w innych sklepach. Być może „korzystna” promocja w rzeczywistości taka nie jest?

Ach te kredyty…

Bank kusi kolejną wyjątkową ofertą, a my chcemy kupić wymarzony sprzęt. Zanim zdecydujemy się na zadłużenie warto kilka razy zastanowić się czy ta pożyczka jest taka niezbędna. Czy ten wymarzony sprzęt nie może poczekać? A może znajdziemy coś tańszego na co będzie nas stać?

Oszczędności

Warto zawsze mieć rezerwę na tzw. „czarną godzinę”. Takie pieniądze przydadzą się w przypadku wystąpienia niespodziewanych wydatków, jak np. choroba, awaria lodówki itd. Nie wszystko da się przewidzieć, dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć. Takich pieniędzy nie powinno się ruszać bez powodu. Należy je oszczędzać systematycznie. Nawet małe kwoty odkładane np. co miesiąc mogą być pomocne. A gdzie znaleźć takie oszczędności? Przeanalizuj dobrze swoje wydatki.

 

A jeśli to nie ty masz długi, ale jesteś osobą, która próbuje odzyskać należne sobie środki od dłużnika? Co wówczas robić? W najtrudniejszych przypadkach warto zawsze się udać do specjalistów, jak https://www.aif.com.pl/windykacja/ W tych mniej poważnych zawsze warto porozmawiać jeszcze raz z dłużnikiem i dojść do jakiegoś porozumienia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz