Jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Zobacz, dlaczego warto ją pić.

Jak kawa wpływa na nasze zdrowie Zobacz, dlaczego warto ją pić (1)Kawa to główne źródło kofeiny oraz jedna z najpopularniejszych używek. Rynek kawowy pod względem obrotu jest drugim największym na świecie zaraz po ropie naftowej. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, która nie tylko zachęca nas do życia, ale pita w odpowiednich ilościach, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak słusznie twierdzono do tej pory, z kawą nie można przesadzić, tymczasem coraz więcej badaczy przekonuje nas do jej picia.

Pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie.

Kawa jest niezwykle fascynującym produktem, o którym powiedziano już wiele, jednak codziennie dowiadujemy się o niej czegoś nowego. Naturalną wiedzą znaną chyba każdemu jest to, że kawa działa na nas pobudzająco. Wypicie filiżanki kawy jest jedną z najlepszych metod na zwalczenie zmęczenia i senności. Wszystko przez kofeinę, która jest zawarta w kawie. Co więcej kawa działa świetnie na naszą psychikę. U ludzi pijących kawę, wznosi się poziom serotoniny i dopaminy, co wywołuje uczucie szczęścia. Ponadto kawosze są mniej narażeni na występowanie depresji.

Jednak kawa ma również właściwości, które mogą nas ochronić przed znacznie poważniejszymi chorobami. Przy spożyciu kawy w ilości 4 filiżanek dziennie pomniejsza się ryzyko postępu cukrzycy typu 2 nawet o 50% w porównaniu z kawowymi abstynentami. Kawa może nas ochronić przed niektórymi nowotworami. Okazuje się, że przy regularnym piciu kawy zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, piersi, prostaty i wątroby. Jest to zasługa polifenoli i antyoksydantów zawartych w ziarnach kawy.

Choroba Parkinsona to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Cierpią na nią głównie osoby starsze. Jednak na podstawie badań naukowców przyjmowanie kofeiny, która jest zawarta w kawie, zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 60%.

Według japońskich naukowców picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Oddziałuje to na poprawę naszej wydolności. Pozytywny wpływ kawy na naczynia krwionośne sprawia również, że mężczyźni mogą uniknąć zaburzeń erekcji. Według badań, osoby pijące 2-3 filiżanki kawy dziennie rzadziej miewają problemy z życiem seksualnym. Ponadto, jeśli staramy się o potomstwo, kawa może wyraźnie wspomóc. Naukowcy z Sao Paulo twierdzą, że kawa zwiększa ruchliwość plemników, co pozytywnie wpływa na płodność u mężczyzn.

Jak wiadomo, picie kawy wywołuje przebarwienia zębów. Jednak zmniejsza ona ryzyko występowania nowotworów jamy ustnej, a także zabezpiecza przed próchnicą.

Jeśli dotychczasowe argumenty nie nakłaniają Was do picia kawy, to następny niewątpliwie przemówi do każdego. Hiszpańscy naukowcy doszli do niezwykle ciekawych wniosków, które poprzedziło 18 lat badań. Według nich picie 4 filiżanek kawy dziennie wydłuża nasze życie, a konkretniej zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 64% w porównaniu z osobami, które kawy nie piją.

Pijąc kawę, musimy jednak pamiętać, aby robić to z umiarem. Kawa potrafi działać na nas bardzo korzystnie, ale tylko, gdy jest spożywana w adekwatnych ilościach.

Jak kawa wpływa na nasze zdrowie Zobacz, dlaczego warto ją pić (2)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz