Jak dobrze zaplanować remont domu?

Jak dobrze zaplanować remont domu? Perspektywa remontu może przytłaczać, choć w rzeczywistości okazuje się, że jeśli dobrze przygotuje się cały plan prac, znajdzie odpowiednich fachowców, da się to naprawdę sprawnie wykonać. Osobiście w tym roku planuję jeszcze jakieś drobniejsze remonty – malowanie sufitu czy szafek w kuchni. Z zasady remonty raczej wykonuję latem, gdy mój mąż ma urlop, a pogoda sprzyja (farba szybciej schnie, dzieci można zabrać na długi spacer lub gdzieś wyjechać itd). Jednak nie zawsze można wybrać taką porę. Moi znajomi właśnie teraz są w trakcie remontu i to naprawdę dużego. Remontują stary dom po babci. Oj jest co robić, a chcą zakończyć wszystkie prace jeszcze w tym roku. Nowy Rok ma być dla nich początkiem nowego życia w ich wymarzonym domu. Jak to wszystko zaplanowali? Podzielili się ze mną kilkoma wskazówkami, które ja dziś przekazuję i Wam.

Po pierwsze dobry plan i harmonogram działań

W zależności od wielkości remontu może on być inny. Moi znajomi musieli najpierw spojrzeć na całość dość globalnie. Najpierw zajęli się dachem, wymianą drzwi zewnętrznych i okien. Kolejnym etapem było zadaszenie tarasu Kamilowi zawsze marzył się duży piękny taras pod który można spokojnie usiąść, odpocząć, a nawet zrobić grilla w deszczowy dzień. Potem przyszedł czas na remont wnętrza. Na szczęście obyło się bez konieczności wymiany instalacji. Ale należy to koniecznie sprawdzić zanim wykona się dalsze kroki. Kolejnym etapem było odświeżanie podłóg, równanie ścian, sufitów, naprawa starych schodów, wymiana drzwi wewnętrznych. Aż w końcu podstawowe rzeczy jak malowanie, tapetowanie, zakładanie boazerii itd. Nie zapominajmy też o montażu nowych grzejników itd. I dopiero po tych pracach można zająć się wystrojem wnętrza.

 
 

Wybór odpowiedniej ekipy remontowej

Pod koniec roku często bywa z tym problem. Nie należy brać pierwszej z brzegu ekipy. Najlepiej oprzeć swój wybór o poleconych i sprawdzonych fachowców. Jeśli nie znajdziecie nikogo z polecenia to zanim podpiszecie stosowne umowy sprawdźcie czy dana firma remontowa / fachowcy są zarejestrowani i czy nie krążą o nich niepochlebne opinie w Internecie.

Budżet

Budżet zależy oczywiście od wielkości planowanego remontu. Zaplanujcie go dobrze pamiętając, że często podczas remontu mogą was spotkać nieprzewidziane sytuacje.

Print Friendly, PDF & Email

3 comments

  1. ana says:

    plan planem ale rzeczywistość rzeczywistością 😉 też miałam piękny plan co do remontu a się okazało że płytki nie przyszły na czas, parkiet jest w gorszym stanie niż sądziliśmy, a do tego wzywaliśmy pogotowie wod-kan bo widocznie coś się osadziło w rurach i woda nie spływała 🙁 także zawsze trzeba brać poprawkę że planowo i terminowo remont nie musi wyjść

Dodaj komentarz