Jak dbać o nasze stawy?

Lato to czas, gdy wiele osób przypomina sobie o aktywności fizycznej. Chcą szybko schudnąć i poprawić sylwetkę przed urlopem. Nagle na bieżni czy w siłowni okazuje się, że… mają problemy ze stawami. Ból, dyskomfort uniemożliwia ćwiczenia. Jak dbać o stawy, by tego uniknąć i by cieszyć się sprawnymi stawami przez długie lata? O tym w dzisiejszym wpisie.

Aktywność fizyczna to podstawa

Często mówi się, że ruch to zdrowie. I jest to oczywiście prawda. Codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna doskonale działa na nasze stawy. Ćwicząc pobudzamy produkcję płynu stawowego, poprawiamy ukrwienie tkanek i wzmacniamy mięśnie, które stabilizują nasze stawy. Do tego, odpowiednia dawka ruchu w połączeniu z dobrą dietą, pozwala nam utrzymać prawidłową masę ciała. Naszym stawom nie służą dodatkowe kilogramy. Każdy nadprogramowy kilogram bardzo je obciąża. Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar. Tak jak dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, tak i ćwiczenia nie mogą być zbyt intensywne. 

Dieta na zdrowe stawy

Dieta na zdrowe stawy musi być odpowiednio zbilansowana. W takiej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w nienasycone tłuszcze OMEGA-3 i 6. Do tych produktów można zaliczyć, m.in. ryby, orzechy, migdały czy olej lniany. W diecie nie powinno też zabraknąć odpowiedniej dawki warzyw i owoców, które są pełne antyoksydantów. Wiele źródeł podaje też, że dobrze wprowadzić do swojej diety wątróbkę. Dlaczego? Zawarty w niej koenzym Q10 hamuje postęp choroby zwyrodnieniowej stawów. Nie zapominajmy też o mleku i przetworach mlecznych, które są bogate w wapń. Dobrej jakości mięso i ryby będą doskonałym źródłem białka, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i siły mięśni.

Odpowiednio dobrane witaminy i suplementy

Dobrze dobrane witaminy i suplementy na stawy mogą poprawić ich stan, a nawet ograniczyć bolesność i wspomóc w walce o zwiększony zakres ruchów. Jednak zanim po nie sięgniemy powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy.  Pierwszą z nich jest określenie czy suplementacja jest w ogóle wskazana. Tu zawsze warto udać się do lekarza. Najczęściej takie preparaty polecane są sportowcom, osobom ciężko pracującym fizycznie, ludziom starszym, osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową oraz osobą z nadwagą. Drugą niezwykle istotną rzeczą jest dobór odpowiednich witamin i suplementów. Na rynku jest wiele firm, które się w tym specjalizują. Jednak nie wszystkie są godne polecenia. Produkty powinny być dobre jakościowo, mieć czysty skład wolny od barwników i innych niepotrzebnych dodatków, być przebadane i mieć odpowiednie dawki. Takie wymogi spełniają np. suplementy bicaps. W ich ofercie znajdziecie m.in. produkty bogate w kolagen typ I oraz typ II, który jest tak ważny w walce o zdrowe stawy. W składzie nie zapomniano też o witaminie C, która pomaga w prawidłowej syntezie kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tkanki chrzęstnej i kości.

Należy jednak pamiętać, że działanie wspomagające, nie może zastąpić prowadzenia zdrowego trybu życia. Regularna aktywność fizyczna, zbilansowane i zdrowe posiłki oraz zachowywanie odpowiedniej masy ciała, to podstawa. W wielu przypadkach już samo zrzucenie nadmiarowych kilogramów może rozwiązać kłopot z bolącymi stawami.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz