Ile kosztuje wyremontowanie mieszkania w 2023 roku?

Wyremontowanie domu lub mieszkania to przeważnie jeden z głównych celów, na który Polacy odkładają swoje comiesięczne dochody. W dzisiejszych czasach, pomimo powolnie spadającej inflacji wciąż musimy liczyć się z tym, że ceny materiałów remontowych oraz koszty zatrudnienia fachowców są bardzo wysokie. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 r. warto jest zapoznać się z treścią tego artykułu.

Ile zapłacimy za materiały przy remoncie mieszkania?

Koszt remontu mieszkania w 2023 r. będzie zdecydowanie wyższy niż rok temu. Szacuje się, że przez ostatni rok ceny materiałów remontowych wzrosły średnio o około 30%. Jest to oczywiście wynik pandemii, inflacji i problemów niestabilnego rynku nieruchomości. Na kłopoty finansowe w branży budowlanej cierpią nie tylko firmy budowlane czy inwestorzy, ale także indywidualni klienci, którzy muszą mierzyć się ze znacznymi podwyżkami cen remontu. Cena modernizacji mieszkania będzie zależała przede wszystkim od jej skali. Gruntowny remont będzie oczywiście znacznie kosztowniejszy niż małe upiększenie mieszkania. Przy remoncie generalnym trzeba myśleć bowiem o wymianie całych instalacji, układaniu płytek, tapetowaniu ścian, kładzeniu paneli, parkietu itd. Warto jest wtedy zainwestować również w stylowe meble https://domowanie.pl/73-meble-wojcik które nadadzą dużego powiewu świeżości naszemu wyremontowanemu lokalowi. W obliczu wszystkich zadań, które trzeba wykonać, trudno jest jednoznacznie określić, ile dokładnie wyniesie remont generalny naszego zacisza domowego. Szacuje się, że w 2023 r. za generalną modernizację mieszkania zapłacimy od 3000 do nawet 4000 za m². Remontując mieszkanie, najwięcej kosztów wygenerują nam oczywiście materiały. Przyjrzyjmy się zatem cenom kilku różnych materiałów za m².

  • Za panele podłogowe zapłacimy od 20 do 250 zł/m². Ceny będą się tutaj różnić w zależności od jakości i materiału, z którego będą one wykonane
  • Koszt farby w 2023 r. wynosi od 2 do nawet 7 zł/m². Cena będzie zależeć tutaj głównie od rodzaju farby, który wybierzemy. Farby winylowe i akrylowe będą znacznie tańsze od farb lateksowych i ceramicznych.
  • Kosz tapety do tapetowania wyniesie nas w granicach 5 zł/m².
  • Koszt płytek będzie wynosił od 30 do nawet 200 zł/m². Na tę cenę wpłynie to, jaki typ płytek wybierzemy oraz to, czy poszukujemy płytek podłogowych, czy ściennych. 

Czy warto jest zatrudniać fachowca remontując mieszkanie?

Koszty zatrudnienia dobrego fachowca poszybowały do góry razem z cenami materiałów do remontu. Przy tak drastycznym wzroście cen, warto jest przemyśleć to, z czym jesteśmy w stanie uporać się sami, a do czego przyda nam się pomoc wyspecjalizowanego pracownika. Nie posiadając odpowiedniego doświadczenia i umiejętności w remontach, ciężko będzie nam jednak zaoszczędzić na pracy fachowca. Zatrudnienie go zaś przyniesie nam korzyści, takich jak relatywnie szybkie wykonanie prac oraz dobra jakość remontu. Wielu rzeczy podczas remontowania mieszkania można jednak nauczyć się robić samodzielnie. Malowanie czy tapetowanie ścian nie należy do szczególnie trudnych zadań – w prosty i przyjemny sposób można poradzić sobie z tym samemu.

Podsumowując, w wyniku wysokiej inflacji remont mieszkania w 2023 r. będzie znacznie droższy niż w roku ubiegłym. Można poradzić sobie z tym, wybierając materiały niższej jakości lub próbując wykonywać niektóre z prac remontowych samodzielnie.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz