„Nie pytaj, co serce może zrobić dla ciebie,
ale co ty możesz zrobić dla serca!”
To jedno krótkie zdanie, to podstawa którą powinniśmy kierować się w naszym życiu. To zdanie również doskonale opisuje książkę „Historia wewnętrzna. Serce” Johannesa Hinricha von Borstela. Autor w sposób prosty i zrozumiały pisze o podstawowym narządzie utrzymującym każdego z nas przy życiu. W książce nie ma niejasności i skomplikowanych pojęć zrozumiałych jedynie dla osób kończących medycynę. Na kartkach książki znajdziemy mnóstwo informacji ujętych w sposób czytelny i rzeczowy.
Na początku autor opisuje nam jak powstaje serce, jak jest zbudowane i jak transportuje krew po naszym organizmie. Ale nie jest to tradycyjny opis jaki poznaliśmy na lekcji biologii. Johannes Hinrich von Borstel porównuje pracę naszego serca do klasycznej tragedii zbudowanej z pięciu aktów:
AKT I: SERCE NIENARODZONE
AKT II: SERCE NOWORODKA
AKT III: SERCE W PEŁNI SIŁ
AKT IV: CHORE SERCE
AKT V: SERCE STARE (I NIE JARE)
Autor udowadnia, że nawet o tak skomplikowanych narządach można pisać rzeczowo i bez podręcznikowej sztywności.
Jeden z kolejnych rozdziałów opisuje wpływ żywienia na nasze serce. Nie ukrywam, że przeczytałam go z wielkim zainteresowaniem i… lekkością. Już sam wstęp zachęca do dalszego czytania. Dlaczego?
„Oto leży przede mną w całej krasie, kusząca i połyskliwa. W powietrzu unosi się jej zapach, tak odurzający, że ledwo mogę się powstrzymać. Jej smukła linia zapiera mi dech w piersiach, jej skóra lśni (…) A jeszcze do tego nie kosztuje wiele. Konkretnie – cztery euro.
W tym momencie odzywa się moje sumienie: „Johannes, nie! To naprawdę nie dla ciebie! Zostaw ją w spokoju!”. Super, wielkie dzięki. Moje sumienie zawsze mi musi popsuć frajdę. Za każdym razem, gdy przechodzę obok budki z kiełbaskami, w mojej głowie rozgrywają się podobne sceny.”
Po tych słowach uśmiech zaczął malować mi się na twarzy, a zainteresowanie książką rosnąć. Lekkość i humorystyczne podejście autora do tak poważnego tematu są godne podziwu. Czytając książkę nie czujemy się jakbyśmy siedzieli na nudnym wykładzie, ale z kolegą przy herbacie, który z zainteresowaniem opowiada nam o swojej pasji dzieląc się zdobytą wiedzą.
Książka „Historia wewnętrzna. Serce”, to nie tylko źródło wiedzy, ale również poradnik odpowiadający na podstawowe pytania związane z naszym zdrowiem, m.in. jak zmniejszyć ryzyko zawału, choroby wieńcowej, miażdżycy. Autor uświadamia nas również jak na nasze serce wpływa dieta, sen, aktywność fizyczna i nastawianie do życia.
Czy polecam Wam tą książkę? Tak. Prostota, rzeczowość i ciekawe porównania sprawiają, że każdą stronę czyta się z coraz większym zainteresowaniem. Dzięki czemu szybko i prosto zdobywamy wiedzę na potencjalnie trudny i skomplikowany temat. Temat, który jest ważny dla każdego z nas.
„Ta książka jest potrzebna każdemu, kto ma serce – kto chciałby lepiej je poznać oraz dowiedzieć się, jak pomóc sobie i innym”
Książkę możecie nabyć tutaj:
Ciekawa ksiązka, warto by ja przeczytać
Tak, bardzo ciekawa.
Z chęcią bym sięgnęła po tę książkę 🙂 Musi być ciekawa i bardzo interesująca 🙂 Pozdrawiam 🙂