Histeryczki Roxane Gay – recenzja

„Histeryczki” Roxane Gay, to książka dla kobiet i o kobietach. To zbiór dwunastu opowiadań, które poruszą, wzruszą, wstrząsną, wywołają nie jedną emocję. Takie bestsellery zapadają na długo w pamięci.

Bohaterki opowiadają własne historie, dzielą się z nami intymnymi przeżyciami, pragnieniami, bólem, strachem. Każda z nich jest ofiarą kogoś lub czegoś, każdą z nich dotknęło coś co może zmienić życie na zawsze. Roxan Gay poruszyła bardzo ciężkie tematy. Jednak zrobiła, to w tak ciekawy sposób, że kończąc jedno opowiadanie od razu przechodzimy do drugiego, aż… dotrzemy do końca książki. W tych dwunastu opowiadań znajdziecie mnóstwo emocji. Autorka przedstawiła nam historie kobiet z różnym bagażem doświadczeń życiowych. Matka, żona, kochanka, kobieta zdradzana, wariatka, kobieta oziębła, martwa, delikatna, skrzywdzona, w żałobie, zagubiona, córka, siostry…

„Myślę o tym,   jak bardzo nienawidzę i jak bardzo kocham męża, z którym jestem, bo się nad nim lituję i może lituję się też nad sobą”.

„Ryzyko zawodowe – szepcze, wyginając wargi w wymuszonym uśmiechu. – Jestem za bardzo zmęczona. Nie zmęczona. Wyczerpana. Pusta. Chcę już tylko spokoju. Spokoju”

Histeryczki to kobiety, które traktowane są z góry, niesprawiedliwie i krzywdząco. Ich histeria polega na bezsilności, bezradności i krzyku o pomoc. Każda historia jest inna, mocna, zapadająca w pamięć, grająca na emocjach. Jedynie opowiadanie kończące daje nam nadzieję, że jednak istnieje szansa na lepsze jutro.

„Histeryczki” Roxane Gay
Objętość: 280 stron
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Poradnia K

taniaksiazka

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz