Grom z jasnego nieba i inne opowiadania. Recenzja.

Grom z jasnego nieba i inne opowiadania„Piękny twór upleciony z humoru, empatii oraz unikatowej i magicznej mocy malowania słowem jest powodem, dla którego proza Elisabeth McCracken może być uznana za wyśmienitą.”

– The New York Times Reviews

 

„Jednocześnie bawi i łamie serce.”

– The Boston Globe

 

 „Czysta rozkosz: słodko liryczne, nienagannie skonstruowane zdanie wyprzedza kolejne tej samej wyśmienitej jakości.”

– Chicago Tribunes

 

Ostatnio w moje ręce trafiła książka autorstwa Elizabeth McCracken „Grom z jasnego nieba i inne opowiadania”. Jak się zapewne domyślacie po tytule nie jest to jedna historia. Jest ich dziewięć i co najważniejsza każda z nich jest mocna, chwyta za serce, daje do myślenia, pozostaje w pamięci. Każde z opowiadań porusza trudne kwestie jakimi są m.in. śmierć, kalectwo, przemoc.

„Coś cudownego”, to pierwsze z opowiadań rozpoczynających książkę. Opowiadanie przepełnione strata i bólem matki, która straciła swoje dziecko. Autorka opisuje zachowanie kobiety, zmiany w niej i jej otoczeniu. Podobny wydźwięk ma inna historia – „Dom”. Opisuje ona losy pary, które choć bardzo różna, jednak pasuje do siebie uzupełniając się na wzajem. Co się stanie, gdy jedno z nich odejdzie… Tytułowe opowiadanie „Grom z jasnego nieba”, to historia z pozoru normalnej rodziny, która ma problem z dorastającą córką, Rodzice dziewczyny postanawiają wyruszyć na wycieczkę do malowniczego Paryża. Pomysł z początku jest wspaniały, jednak nie na długo…

Przy każdej z historii można uronić łzę, każda daje do myślenia i przynosi inne emocje. Choć opowiadania nie są lekkie, to czyta się je szybko i przyjemnie. A po skończeniu każdej… mamy czas na przemyślenia i refleksje.

Polecam Wam tą książkę. Więcej nowości możecie znaleźć w księgarni internetowej taniaksiazka.pl Warto zajrzeć 🙂

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz