Gdzie warto kupować żywność ekologiczną?

Coraz większa ilość osób zwraca uwagę na, to co je i gdzie kupuje. Tzw. zdrowy tryb życia jest coraz bardziej popularny. Co ogromnie mnie cieszy.
Zauważalne, to jest też na rynku. Powstało tzw. rolnictwo ekologiczne, które przestrzega wysokich standardów dotyczących metod produkcji, aby sprostać wymaganiom konsumentów preferujących wyroby wytwarzane przy użyciu naturalnych substancji i w wyniku naturalnych procesów.
 
Co kryje się pod pojęciem „żywność ekologiczna”?

Żywność ekologiczna produkowana jest w gospodarstwach, które wytwarzają ją według ściśle określonych zasad. Podlega ona kontroli na każdym etapie:

  • produkcji,
  • przechowywania,
  • przetwarzania i dystrybucji.

Produkcja żywności odbywa się tam zgodnie z zasadami dbałości o środowisko. W takich gospodarstwach nie stosuje się żadnych pestycydów ani syntetycznych nawozów mineralnych. Tu dozwolone są wyłącznie naturalne nawozy organiczne i zielone oraz biologiczne środki ochrony roślin. Co ważne! Hodowla zwierząt prowadzona jest bez użycia antybiotyków, hormonów, organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) oraz produktów powstałych z ich udziałem.

Jak rozpoznać produkt eko?

Na opakowaniu certyfikowanego produktu ekologicznego musi pojawić się unijne logo (liść z gwiazdek na zielonym tle).

Warto też czytać etykiety na produktach. Producent ekożywności ma obowiązek podać numer identyfikacyjny jednostki, która go kontroluje i wydaje certyfikat.

Gdzie kupować produkty ekologiczne?
 
Oczywiście odpowiedzią są sklepy ze zdrową żywnością. Ale czy wszystkie są dla nas idealne i znajdziemy w nich poszukiwane produkty? Nie jest to pewne. Sklepy ekologiczne pojawiają się na rynku w zastraszających ilościach (w szczególności te internetowe). Niestety nie wszystkie spełniają warunki. Jak wybrać te najlepsze i najpewniejsze, by kupić to czego naprawdę szukamy? Tu najłatwiej posłużyć się rankingiem sklepów ze zdrową żywnością:
https://www.topspozywcze.pl/sklepy-eko/ Jeśli szukacie sklepów internetowych, w których znajdziecie zdrową, ekologiczna lub wegańską żywność (jak również inne eko produkty) koniecznie zapoznajcie się z rankingiem.
 
Świadome odżywianie i zakupy, to podstawa. Pamiętajmy, że zdrowie jest niezwykle cenne i warto o nie odpowiednio dbać. A dieta ma tu niebywałe znaczenie. Zgodzicie się?
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz