Garnki miedziane – czy warto je wybrać?

Kuchnia, to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Nie bez powodu nazywana jest przez wielu „sercem domu”. Sama tak uważam. To tu przygotowuje się wszystkie posiłku, to tu najczęściej się zagląda by znaleźć coś pysznego, to z tym miejscem mamy najwięcej „pysznych” wspomnień. Jednak by miejsce, to wiązało się z samymi przyjemnymi wspomnieniami, to należy je odpowiednio urządzić i wyposażyć. Dziś kilka słów o garnkach. W końcu są one niezbędne w każdej kuchni. By gotowanie sprawiało nam przyjemność, a ugotowane potrawy smakowały tak jak sobie to zaplanowaliśmy, musimy wybrać odpowiednie garnki. Na jakie garnki postawić? Dlaczego ostatnio garnki miedziane stały się tak popularne?

Które garnki wybrać?

Producenci garnków prześcigają się w ofertach. Jedne kuszą ceną, inne ciekawym wzornictwem, a jeszcze inne są wyjątkowo odporne i będą służyć nam przez lata. Mamy garnki aluminiowe, garnki miedziane, garnki ze stali nierdzewnej, a nawet garnki żeliwne. Które wybrać? Tak naprawdę wybór garnków zależy w głównej mierze od nas samych, naszych potrzeb i wymagania, jak również zasobności portfela. Jeśli zależy nam na odporności i garnkach, które kupione raz starczą nam na lata (oczywiście pod warunkiem odpowiedniego użytkowania), to warto postawić na garnki miedziane.

Garnki miedziane – wybór na lata!

W obecnych czasach garnki miedziane znów wróciły „na salony”. Wiele osób postrzega ten typ garnków jako luksusowy. I nie jest to wypowiedź ponad miarę, ponieważ garnki miedziane dobrej firmy, jak garnki miedziane markide-buyer mają bardzo wiele zalet i raz kupione będą z nami przez lata. Naczynia tej francuskiej marki z serii Prima są wykonane w 90% z miedzi i 10% ze stali nierdzewnej (wewnątrz). Takie połączenie zapewnia wyjątkową wydajność gotowania na wszystkich rodzajach kuchenek łącznie z indukcyjnymi. Poza tym naczynia wykonane z miedzi są zdrowe i nadadzą elegancji każdej kuchni. Takie garnki od razu przykuwają uwagę 🙂 Jakie jeszcze mają zalety? O tym przeczytacie poniżej.

Oczywiście pisząc „garnki”, mam tu na myśli zarówno garnki do gotowania zupy czy ziemniaków, jak i patelnie oraz rondle.

Jakie są zalety garnków miedzianych?

  • gotowanie w naczyniach miedzianych ma bardzo prozdrowotne działanie dla naszego organizmu – miedź ma działanie bakteriobójcze, usuwa pleśń i grzyby,
  • garnki miedziane szybko się nagrzewają i dobrze rozprowadzają ciepło,
  • możemy na nich smażyć z minimalną ilością tłuszczu,
  • miedź nie wytwarza żadnych zapachów podczas gotowania,
  • miedziane garnki są łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy je umyć ciepłą wodą i przetrzeć ściereczką,
  • są odporne na porysowania i uszkodzenia, dzięki temu raz kupione będą nam służyć przez lata,
  • można je stosować na wszystkich rodzajach kuchenek
  • są eleganckie

Czy garnki miedziane mają wady?

Garnki te są dość kosztowne, jednak wydana kwota zwróci się przez lata. Tu kupujemy jeden garnek czy komplet na wiele lat. Wybierając inny rodzaj garnków (wykonanych z innego materiału) musimy liczyć się z tym, że po jakimś czasie będą one wymagały wymiany. W przypadku dobrze użytkowanych garnków miedzianych nie będzie, to konieczne. Garnki miedziane są też cięższe od innych i nie wolno ich myć w zmywarce.

 

Jak widzicie garnki miedziane mają więcej zalet niż wad. Dlatego naprawdę warto zastanowić się nad ich zakupem. Komplet dobrych garnków doceni każda gospodyni, czy gospodarz domu. Zgodzicie się? 😉

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz