Fizjoterapia – 3 najczęstsze powody konsultacji

Wiele osób coraz częściej korzysta z pomocy fizjoterapeuty. Fizjoterapia jest dziedziną która nieustannie się rozwija a kompetencje fizjoterapeutów są coraz szersze. W większości przypadków, powody konsultacji są podobne i w tym artykule dowiesz się z czym najczęściej zgłaszają się pacjenci. 

Na co dzień pracuję jako fizjoterapeuta w Jelcz-Laskowice gdzie stosuję nowoczesne metody rehabilitacji. Najczęstsze dolegliwości z jakimi zgłaszają się pacjenci to:

1. Ból kręgosłupa lędźwiowego. 

Siedzący tryb życia, praca w pochylonej pozycji czy nadwaga są jednymi z wielu czynników ryzyka bólów kręgosłupa lędźwiowego. Na uwagę zasługuje fakt, że ból ten może być wywołany przez różne struktury anatomiczne. Z tego powodu niezwykle ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i badania fizjoterapeutycznego. Pozwala ono na precyzyjną diagnozę i leczenie. Warto również zadbać o odpowiednią edukację w celu poprawy ergonomii oraz wzmocnienia lub rozluźnienia mięśni stabilizujących kręgosłup.

2. Ból stawu barkowego.

W jego skład wchodzi wiele mięśni, więzadeł i ścięgien które mogą być potencjalną przyczyną bólu. Powodów urazów może być wiele, od bezpośredniego urazu przez chroniczny ból spowodowany pracą z rękoma powyżej głowy. Podobnie jak w przypadku bólu kręgosłupa, fizjoterapia opiera się na dokładnym badaniu funkcjonalnym ukierunkowującym fizjoterapeutę na konkretną strukturę anatomiczną. Niemal w każdym przypadku bólu stawu barkowego, fizjoterapeuta skupia się jednocześnie na terapii szyjnego odcinka kręgosłupa ponieważ napięcia z tego regionu u wielu pacjentów przenoszą się na kończynę dolną.

3. Ból ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa jest największym w organizmie ludzkim. Nie oznacza to jednak, że jest przez to chronione. Wręcz przeciwnie, dość często ulega urazom. Nieodpowiednio dobrane obuwie, wysokie obcasy czy nieodpowiednia technika biegu są najczęstszymi przyczynami zapalenia tego ścięgna. Pomocne tutaj są techniki rozluźniania mięśniowego oraz narzędzia jak fala uderzeniowa która skutecznie likwiduje ból. Jeśli problem trwa od dłuższego czasu warto również użyć indywidualnie zrobionych wkładek ortopedycznych które odciążą ścięgno Achillesa.

W gabinecie fizjoterapii każda terapia dostosowana jest indywidualnie. Warto pamiętać, że im wcześniej podjęta jest terapia tym szybsze są efekty. W leczeniu ważne jest również zaangażowanie pacjenta w terapię. Polegające na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń lub unikanie pewnych czynności w podczas fazy ostrej. 

Fizjoterapeuta Jelcz-Laskowice  

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz