Erytrytol czy ksylitol? Który z nich wybrać?

Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą szkodliwości cukru częściej sięgamy po różne zamienniki. Na rynku prym wiodą dwa słodziki. Erytrol i ksylitol. Który wybrać? Czym się różnią? Jakie mają właściwości? Czy mają wady? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Który słodzik wybrać?

Słodki smak. Któż go nie kocha? Niestety słodycz niesie też ze sobą różne zagrożenia jak choroby, otyłość. Dlatego coraz większa ilość osób szuka zdrowej alternatywy dla popularnego białego cukru. Wybór najczęściej pada na dwa słodziki – erytrytol czy ksylitol? Który z nich wybrać? Oba są słodkie. Jednak ich zaletą jest fakt, że w porównaniu do białego cukru są mniej kaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Jakie są ich zalety? Co je różni? 

Co wyróżnia erytrytol?

Erytrytol jest pochodzenia naturalnego. Znajdziemy go np. w winogronach, brzoskwiniach, gruszkach, winie czy serach. Jest mniej słodki od tradycyjnego cukru (około 80% słodkości), dlatego należy go dodać więcej, aby uzyskać porównywalny poziom słodyczy. Dużą zaletą erytrytolu jest fakt, że nie dostarcza nam kalorii, a jego indeks glikemiczny jest bliski 0. To sprawia, że często jest stosowany przez diabetyków. Erytrytol wykazuje również działanie antyoksydacyjne i skutecznie zwalcza wolne rodniki. Jego kolejną zaletą jest to, że zatrzymuje fermentację niektórych cukrów przez bakterie, a tym samym może służyć profilaktyce próchnicy. W jakich sklepach można go kupić? Szukajcie erytrolu w sklepie ze zdrową żywnością.

Czy erytrytol ma wady?

Erytrytol można śmiało dodawać do wielu potraw. Niestety nie wszystkim odpowiada jego charakterystyczny “chłodny” posmak. Najbardziej jest on wyczuwalny, gdy spróbujemy erytrytolu w czystej postaci. W wypiekach, dżemach, napojach, deserach i innych potrawach posmak ten zanika. Efekt ten możemy również wyeliminować poprzez stosowanie np. mieszanek erytrolu z ekstraktem ze stewii (glikozydami stewiolowymi).

Właściwości ksylitolu

Ksylitol to słodzik naturalnego pochodzenia. Pozyskuje się go m.in. z kory brzozy, ale też np. z kolb kukurydzy, a także przemysłowo. Ma około 40% kalorii mniej od tradycyjnego białego cukru. Jego kolejną zaletą jest fakt, że wolno się wchłania w przewodzie pokarmowym, w niewielkim stopniu podnosi poziom glukozy i nie pobudza wydzielania insuliny. Dlatego to kolejny słodzik, który polecany jest diabetykom jako zamiennik tradycyjnego cukru. Ksylitol wykazuje również właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwmiażdżycowe. Każdy kto jest zainteresowany tym produktem może kupić pozyskiwany z brzozy ksylitol w sklepie ze zdrową żywnością.

Czy ksylitol ma wady?

Stosowanie ksylitolu może w nielicznych przypadkach doprowadzić do efektów ubocznych, które wynikają głównie z jego nadmiernego spożycia. Do takich efektów można zaliczyć problemy ze strony układu pokarmowego jak ból brzucha, wzdęcia czy biegunka.

Po który słodzik sięgnąć? Ostateczny werdykt nie jest łatwy. Oba mają wiele zalet. Dlatego zawsze warto sprawdzić osobiście, z którym z nich bardziej nam odpowiada. Jeśli szukamy zdrowego zamienniku cukru, to eytrol czy ksylitol to dobry wybór.

 

*artykuł sponsorowany

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz