Dyptam – poznaj właściwości krzewu Mojżesza

Dyptam, nazywany też Krzewem Mojżesza, to jedna z roślin docenianych przez św. Hildegardę i wchodzących w skład leczniczej diety mniszki. Zdaniem Hildegardy z Bingen dyptam ma wiele prozdrowotnych właściwości, jest niezastąpiony w profilaktyce i we wspomaganiu leczenia niektórych poważnych chorób. Sprawdź jakie korzyści dla zdrowia zapewnisz sobie, sięgając po dyptam. 

Krzew Mojżesza

Dyptam znany był już w starożytności. Podobno powszechnie stosowano go w naturalnej medycynie chińskiej. Nic dziwnego, bowiem jego pierwotnym miejscem występowania są tereny położone na Wschodzie. Najczęściej rośnie na stepach i na terenach, gdzie panuje ciepły klimat. Nazywa się go Krzewem Mojżesza, ponieważ niektórzy sądzą, że to właśnie dyptam był biblijnym gorejącym krzewem. Współcześnie dyptam staje się coraz bardziej popularny ze względu na dietę św. Hildegardy z Bingen, którą stosują już tysiące osób w Polsce i na całym świecie. 

Dictamnus albus

Dyptam często określa się także łacińskim terminem: dictamnus albus. Prozdrowotną przyprawę można więc znaleźć w Internecie pod jedną z trzech nazw wymienionych w artykule. Jeżeli jednak nie chcesz tracić czasu na poszukiwania, najlepiej skorzystać z oferty zaufanego sklepu hildegardowego. Na takich stronach znajdują się tylko oryginalne, starannie wyselekcjonowane produkty o zweryfikowanych właściwościach leczniczych. W tym sklepie z żywnością hildegardową: https://www.sklephildegarda.pl/ możesz ponadto dołączyć do programu lojalnościowego, żeby otrzymać zniżki na kolejne zakupy. Dodatkową zaletą zakupów online są więc niższe ceny. Ponadto nie trzeba tracić czasu na szukanie w okolicy sklepów ze zdrową żywnością, które miałyby w swojej ofercie dyptam. To kłopotliwe, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Warto podkreślić, że dyptam można kupić w dwóch postaciach: w formie przyprawy albo w formie tabletek. Tabletki okażą się przydatne przede wszystkim podczas wyjazdów, ale zaletą sproszkowanego dyptamu jest niższa cena. Tabletki z dyptamem dostępne są tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/ziola-sw-hildegardy.

Dyptam właściwości

Mniszka z Bingen zalecała spożywać dyptam z kilku powodów. Po pierwsze, jej zdaniem wspomaga układ krwionośny, dobrze wpływa na serce i obniża cholesterol. Jednak głównym zastosowaniem dyptamu w medycynie Hildegardy jest wspomaganie leczenia kamieni nerkowych i żółciowych. Współcześnie wiadomo już jednak, że jego zastosowanie może być o wiele szersze. Dyptam pobudza bowiem trawienie, działa rozkurczowo, usuwa drobnoustroje i ma działanie moczopędne. Należy jednak pamiętać, że dyptamu pod żadnym pozorem nie mogą spożywać kobiety w ciąży, ponieważ może dojść do poronienia. Przyprawę tę należy stosować przez kilkanaście tygodni w małych dawkach. Szczegółowych informacji na temat dawkowania najlepiej poszukać w specjalistycznych publikacjach na temat zdrowia lub na stronach internetowych organizacji związanych z promowaniem diety św. Hildegardy. 

Byliny ogrodowe

Dyptam jest doceniany także przez ogrodników i działkowców. Choć Polska nie jest naturalnym terenem występowania tej rośliny, niektóre osoby z powodzeniem uprawiają ją w swoich ogródkach. Prezentuje się okazale i będzie stanowić piękną ozdobę każdej działki. Spotykane są dwie odmiany dyptamu: kwitnąca na biało i na różowo. Niestety, zanim dyptam zaaklimatyzuje się w nowym miejscu i bujnie się rozrośnie, może minąć nawet kilka lat. Dyptam należy sadzić na dobrze nasłonecznionych i bezwietrznych stanowiskach. Nie jest zbyt wymagający w uprawie, dobrze znosi okresy suszy i zimę, ale nie toleruje przesadzania. Ze względu na olejki eteryczne, prace pielęgnacyjne przy dyptamie, należy wykonywać w rękawiczkach, ponieważ olejki mogą wywoływać podrażnienia. Nie należy także samodzielnie sporządzać z dyptamu przyprawy. Do tego celu wymagana jest specjalistyczna wiedza na temat odmian rośliny i jej przygotowania do spożycia.

Dyptam – gorejący krzew

Jako ciekawostkę warto dodać, że nie bez przyczyny dyptam utożsamiany jest przez niektórych z biblijnym krzewem gorejącym. W upalne lato można bowiem spróbować przyłożyć do dyptamu zapałkę, a wówczas powinien pojawić się delikatny, krótkotrwały płomień, który nie spali rośliny. 

Dyptam to przyprawa, którą warto często stosować w swojej kuchni ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Dobrym pomysłem jest też zasadzenie dyptamu w swoim ogrodzie, ponieważ prezentuje się niezwykle okazale. Najwyższy czas docenić tę ozdobną, a przede wszystkim prozdrowotną roślinę.  

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz