Domowy sok owocowy – jak przygotować?

Lato, to idealny moment na szykowanie przetworów z owoców. Robimy dżemy, domowe soki owocowe i syropy. Sok z malin, z porzeczek, a może wieloowocowy? My uwielbiamy wszystkie rodzaje. Domowy sok zawsze wypełnia półki w piwnicy. Idealny latem do zimnej wody gazowanej lub niegazowanej. Idealny zimą do herbaty. Ale jak przygotować taki domowy sok owocowy? Co nam będzie potrzebne? Dziś mam dla Was dwa proste przepisy i kilka wskazówek. Pamiętaj jednak, że nic na siłę! Dobre domowe soki przygotowywane według domowych receptur znajdziesz m.in. w sklepie Vitapol.

Sok malinowy – metoda babci

Jak domowy sok malinowy przygotowywały nasze babcie? Wykorzystywały do tego duży słój. W słoju umieszczały owoce i cukier. Ta metoda oczywiście sprawdza się nadal. Przepis zostawiam Wam poniżej. Jedyną wadą tak przygotowywanego soku z malin jest czas oczekiwania – 4 dni. Dodatkowo złe proporcje owoców i cukru mogą też doprowadzić do fermentacji. Dlatego należy uważać. Poniżej sprawdzony przepis.

Składniki:

  • 3 kilogramy malin
  • 2 kilogramy cukru

Przygotowanie:

Owoce wsypujemy partiami do dużego, suchego, czystego słoja, na przemian zasypując je cukrem. Słój przykrywamy lnianą ściereczką, owijamy ciasno gumką recepturką, tak by ściereczka się nie zsuwała i nic nie dostało się do środka słoja. Teraz słój należy nakryć ręcznikiem, tak by nie dochodziło do niego światło i odstawić go na około 4 dni, by owoce puściły sok. Po tym czasie powstały sok należy zlać przez gazę (odciskając owoce).

Powstały sok przelewamy do słoików lub butelek, szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy. Taki sok przechowujemy w spiżarni lub piwnicy.

Smacznego

Domowy sok wieloowocowy wg przepisu mojej mamy

Moja mama od lat przygotowuje sok przy użyciu sokownika. Taki sokownik bez problemu można kupić w sklepie. Oczywiście istnieją różne pojemności sokowników, więc można dobrać taki, który będzie nam odpowiadał najlepiej. My mamy dość duży sokownik, bo często robimy domowe soki – czy to klasyczny sok malinowy z sokownika, czy też sok wieloowocowy. Dziś skupię się na opisie tego drugiego przepisu, bo część z Was mnie o to prosiła w wiadomościach prywatnych.

Jak zrobić sok wieloowocowy w sokowniku? To naprawdę proste.

Przepis jest naprawdę prosty. I sądzę, że większość osób posiadających sokownik robi taki sok podobnie. Jedyna różnica zawsze wynika w doborze owoców i ilości cukru. Najpierw o tym drugim. Ilość cukru zawsze należy dostosować do indywidualnych upodobań! My wolimy słodsze soki. Jeśli nie uznajecie tyle słodyczy, to dodajcie mniej. Wiem, że niektórzy też eksperymentują z dodatkiem innych „słodziw”. Tu każdy musi wypracować swój złoty środek.

A co z owocami? Jakie można dodać do soku z sokownika? Tak naprawdę różne. Ja polecam Wam przygotować domowy sok wieloowocowy z mieszanki malin oraz czarnych i czerwonych porzeczek. Ale śmiało można dodać też truskawki, a nawet borówki. Można oczywiście przygotować sok z sokownika z jednego rodzaju owoców.

Składniki: (patrz uwagi powyżej!)

  • 2 kg owoców (tu mieszanka malin, czarnych i czerwonych porzeczek)
  • 1,2-1,4 kg cukru – u nas 0,6-0,7 kg cukru na 1 kg mixu owoców – ilość zależy od rodzaju owoców, jeśli są kwaśne dodajemy większą ilość. Cukru oczywiście można dać mniej – patrz uwagi powyżej.
  • woda

Przygotowanie:

Sokownik ustaw na palniku. Do dolnego garnka wlej wodę, nałóż garnek na sok, następnie parownik z owocami. Zasyp owoce cukrem, gotuj całość w międzyczasie zlewając sok przez rurkę do osobnego naczynia. U nas takie naczynie zawsze stawiamy w zlewie.

Sok przelewamy do wcześniej przygotowanych słoików, które szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy. Taki sok przechowujemy w spiżarni lub piwnicy.

Smacznego

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz