Dlaczego warto samodzielnie naprawiać sprzęt AGD?

Kiedy użytkowany w domu sprzęt się zepsuje, pierwszą myślą staje się zakup nowego modelu. Warto jednak przemyśleć tą decyzję, mając na względzie zarówno dobro domowego budżetu, jak i wspólnej planety. Jeszcze więcej można jednak zaoszczędzić, kiedy naprawa AGD zostanie wykonana samodzielnie. Dlaczego to dobre rozwiązania? Jakie są jego zalety? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Naprawa sprzętu AGD czy zakup nowego urządzenia, co wybrać?

W życiu większości sprzętów przychodzi taki moment, kiedy zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Pralki, lodówki czy zmywarki zaliczają się do grona goszczących w większości gospodarstw domowych urządzeń, które jednocześnie są najmocniej eksploatowane. Jeszcze nie tak dawno temu służyły one znacznie dłużej, niż w obecnych czasach – zdarza się, że już kilkuletnie modele w najmniej spodziewanym momencie zaskakują swoich właścicieli mniej lub bardziej poważną awarią. Łatwa dostępność nowoczesnych sprzętów i form ich finansowania sprawiają, że wiele osób decyduje się zastąpić jeszcze całkiem dobrą lodówkę nowym modelem, podobnie jak pralkę, która wymagałaby jedynie drobnej naprawy.

Należy jednak wiedzieć, że zakup nowego urządzenia nie zawsze będzie mądrą decyzją. Przede wszystkim jest to znaczny wydatek, a także obciążenie dla naszej planety. Częsta wymiana sprzętów sprawia, że produkcja kolejnych nabiera rozpędu – podczas tego procesu zużywane są jednak ogromne ilości wody, energii elektrycznej i wielu innych surowców, generujące straty naszego wspólnego dobra, jakim jest ziemia. Ponadto, wciąż często zdarza się, że stare sprzęty trafiają na dzikie wysypiska, zanieczyszczając tym samym środowisko. Części wykonane z metalu, na skutek działania korozji ulegają rozkładowi w ciągu średnio 10 lat, jednak te wykonane z aluminium mogą rozkładać się nawet przez 200 lat!

Z powyższych informacji można zatem wywnioskować, że najlepszym momentem na zakup nowego sprzętu będzie ten, gdy starego po prostu nie da się już naprawić. W innym przypadku można zdecydować się na serwis AGD. W okresie obowiązywania gwarancji sprzętu, można w jej ramach liczyć na usługi serwisowe. Kiedy jednak czas ten minął, można skorzystać z dwóch wyjść: wezwać profesjonalny serwis AGD lub podjąć się naprawy samodzielnie. Wbrew pozorom nie zawsze może okazać się to tak trudnym zadaniem, jak może się niektórym wydawać. Przy aktualnej dostępności informacji na ten temat w Internecie z łatwością można zweryfikować usterkę, a następnie przejść do jej naprawy, zaopatrując się w zestaw niezbędnych części zamiennych przykładowo do pralki whirlpool, a także odpowiednich narzędzi. 

 

Dlaczego samodzielna naprawa AGD to dobry pomysł?

  • Kiedy sprzęt naprawiamy sami, robimy wiele dobrego dla naszej planety. Moda na bycie eko zdecydowanie zalicza się do tych najkorzystniejszych – warto zatem i w tym przypadku podążać jej śladem. Naprawa lodówek, podobnie jak naprawa pralek czy innych sprzętów sprawi, że środowisko będzie lżejsze o co najmniej kilkanaście kilogramów elektrośmieci. Przyczyniając się do zmniejszania ilości odpadów wpływamy zarówno na swój własny komfort, jak i komfort przyszłych pokoleń;
  • Oszczędność pieniędzy to argument, który przemawia do wielu z nas. W domowym budżecie zostaje spora kwota, gdy naprawiamy sprzęt sami i nie decydujemy się na kosztowną wizytę serwisanta. Należy również wspomnieć o oszczędności czasu, co dla wielu osób może być zaskoczeniem. Wbrew pozorom, niektóre usterki wymagać mogą zabrania urządzenia przez fachowca nawet na kilka tygodni;
  • Wybierając opcję samodzielnej naprawy urządzenia, możemy się wiele nauczyć. Poznając stopniowo zasady działania poszczególnych sprzętów, w przyszłości nawet w razie bardziej skomplikowanej usterki nie będziemy zmuszeni wezwać przykładowo serwis lodówek czy serwis zmywarek. Kiedy awarii ulegnie zmywarka whirlpool, nie będzie już problemem zweryfikowanie jej przyczyny czy podjęcie decyzji o tym, jakie części zamienne przydadzą się w danej sytuacji. Chociaż nauka będzie wymagała nieco czasu i sporo chęci, z pewnością będzie opłacalna. 

Jak samemu naprawić uszkodzony sprzęt AGD?

Na początku warto zaznaczyć, że sprzętu nie można samodzielnie naprawiać, a także angażować niezależnych fachowców, gdy jest on objęty gwarancją. W takim wypadku jedynym słusznym wyjściem jest zdanie się na serwisantów danej marki. Jeżeli jednak gwarancja już wygasła, początkowo należy poświęcić dłuższą chwilę na zapoznanie się z budową i zasadami działania danego urządzenia. Jest to istotny krok, który zdecydowanie powinien poprzedzić wszelkie działania przy użyciu narzędzi. Podczas pracy najczęściej sprawdza się ich podstawowy komplet, obejmujący między innymi klucz francuski oraz klucze płaskie i nasadowe, kombinerki, gumowy młotek i śrubokręty.

Przed podjęciem naprawy koniecznie trzeba sprawdzić, czy urządzenie zostało odłączone od prądu. Jeśli naprawie podlegać będzie pralka lub zmywarka, należy dodatkowo zakręcić wodny zawór. Następny krok stanowi demontaż sprzętu – aby upewnić się, że złożenie go później nie stanie się problemem, warto z każdą demontowaną częścią robić na tym etapie zdjęcia. Weryfikację usterki, jak i jej naprawę, umożliwi natomiast znajomość technicznych zagadnień dotyczących specyfiki konkretnego sprzętu. 

Chociaż pierwsze próby samodzielnej naprawy sprzętów nie zawsze mogą iść po naszej myśli, nie warto się poddawać. Korzystanie z dostępnych w Internecie poradników sprawi, że z czasem można nabrać wprawy i samemu stać się prawdziwym fachowcem. Wtedy nie tylko nie będzie problemu z wyborem odpowiedniego rodzaju oświetlenia do lodówki whirlpool. Całkiem naturalne staną się wtedy znacznie trudniejsze zadania, w tym bardziej skomplikowane naprawy, które niekiedy bywają wyzwaniem nawet dla serwisantów.

 

O fachową poradę i tanie i oryginalne części możesz zapytać tutaj:
 
Czesciagd.pl 
30-838 Kraków ul. Telimeny 31
email: sklep@czesciagd.pl 
 
tel. 122927501
tel. 122927502
 
 
 
 
 
—–
*artykuł sponsorowany
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz