Dlaczego warto czytać z dzieckiem?

Czy warto czytać dzieciom? Zdecydowanie tak. Choć w obecnych czasach książka musi konkurować z komputerem czy telewizorem, to jej rola w rozwoju dziecka jest nieprzeceniona. Wspólne chwile przy czytaniu książek to najpiękniejsze i najcenniejsze momenty. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. Dziecko czerpie z tych chwil tylko korzyści.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Umberto Eco

Dlaczego warto czytać z dzieckiem?

Głośne czytanie z dzieckiem niesie ze sobą wiele korzyści. To nie tylko wiedza, ale też budowanie więzi z bliskimi. Wspólne czytanie bajki dla dzieci to najpiękniejsze chwile, które będą procentować w przyszłości. Przy czytaniu bajki z dzieckiem możemy w stu procentach poświęcić mu czas. Bliskość, miłość, wspólne komentowanie przygód. Tego nic nie zastąpi. Jakie inne korzyści niesie ze sobą czytanie dziecku? 

Podstawowe korzyści płynące z czytania dziecku

  • Rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych
  • Pobudzanie i rozwój wyobraźni dziecka
  • Rozwój empatii – czytanie książek uwrażliwia
  • Czytanie odpowiednio dobranych książek pomaga w wychowaniu, ułatwia przekazanie wartości moralnych i postaw godnych naśladowania
  • Bajki mogą działać terapeutycznie
  • Pobudzenie ciekawości i zainteresowań dziecka
  • Czytanie poprawia koncentrację, ułatwia późniejszą naukę
  • Motywacja do samodzielnego czytania

Jakie książki wybierać?

Czytanie książek jest ważne i niesie ze sobą wiele korzyści, o których wspominałam wcześniej. Jednak, aby to wszystko osiągnąć należy zacząć od wyboru odpowiedniej książki. Półki w księgarniach czy bibliotekach wręcz uginają się od różnych propozycji. Jedne kuszą kolorami, inne zachęcają ceną czy rysunkiem znanej postaci z bajki. Po jaką książkę dla dziecka sięgnąć, która będzie odpowiednia. Na początku początku drogi z czytaniem warto wybierać książki obrazkowe, które opowiadają historię, wspierając ją wizualnie. Ten rodzaj książki jest odpowiedni dla małych dzieci, ponieważ kolorowe i przejrzyste ilustracje oraz grafika uzupełniają prostą fabułę. Gdy dziecko jest starsze można sięgać już po inne bajki, które powinny być oczywiście dostosowane do poziomu jego umiejętności i zainteresowań. Tu można posiłkować się stroną, gdzie zamieszczane są rzetelne recenzje ksiazek dla dzieci Dzięki temu już na wstępnie będziemy wiedzieć czy książka będzie odpowiednia dla naszej pociechy. 

Książka to przyjaciel

Choć często zapomniane i wyparte przez media, książki były i są naszymi przyjaciółmi. Kiedyś kusiły stare gry komputerowe, teraz coraz nowsze. Jednak najlepszą wieczorną rozrywką i oderwaniem od rzeczywistości zawsze będzie książka. Dorośli to wiedzą. Warto tą wiedzę przekazać też dzieciom. Warto im czytać od najmłodszych lat. Dziecko, któremu czytano od wczesnego dzieciństwa, które czytanie kojarzyło zawsze z przyjemnością, a nie ze szkolnym przymusem, pozostanie czytelnikiem na całe życie.

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”  

Jim Trelease

 

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz