Dieta 1200 kcal – czy jest zdrowa, kiedy można z niej skorzystać i jakie środki bezpieczeństwa zachować?

Szybka utrata wagi ma czasem uzasadnienie medyczne, a w tym celu zwykle stosuje się szczególne, niskokaloryczne jadłospisy. Kiedy dieta odchudzająca 1200 kcal ma zastosowania, a kiedy nie powinniśmy się na nią decydować?

 

1. Na czym polega dieta 1200 kcal?

2. Kiedy drastyczne zmniejszenie spożycia kalorii ma dobre zastosowanie?

3. Kiedy nie powinno się stosować bardzo restrykcyjnej diety niskokalorycznej?

4. Na co uważać stosując diety niskokaloryczne?

Na czym polega dieta 1200 kcal?

Dieta 1200 kcal to wyjątkowo restrykcyjny sposób odżywiania, którego celem zazwyczaj jest szybka utrata nadprogramowej wagi. Ponieważ dla większości ludzi, których wzrost wypada w okolicach lub powyżej średniej dla danej płci, podobny jadłospis oznacza bardzo duży deficyt kaloryczny, z podobnych rozwiązań powinno się korzystać tylko i wyłącznie przez ściśle określony czas, z konkretnego powodu i pod opieką lekarza lub dietetyka. Wybierając dietę 1200 kalorii nie musimy zmniejszać liczby posiłków w ciągu dnia – możemy utrzymać ich tyle, ile na co dzień mamy w zwyczaju spożywać. Musimy jednak bardzo dokładnie pilnować tego, co jemy, zarówno pod kątem rodzaju produktów, jak też ich ilości.

Kiedy drastyczne zmniejszenie spożycia kalorii ma dobre zastosowanie?

Zazwyczaj wykorzystanie bardzo restrykcyjnej, rygorystycznej niskokalorycznej diety jest podyktowane problemami ze zdrowiem. Jeżeli borykamy się z otyłością lub chorujemy na choroby układu pokarmowego, szybka utrata masy może być pożądana i znacząco poprawić nasz komfort życia, np. poprzez zastopowanie ryzyka wystąpienia cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych. Tak niska podaż kalorii utrudnia jednak zdecydowanie wykonywanie aktywności fizycznej, a także często pozbawia nas energii. W związku z tym, jeżeli chcemy po prostu schudnąć i nie ma żadnego medycznego powodu wprowadzania tak dużej zmiany, wystarczy że poprzestaniemy na niewielkim zmniejszeniu spożycia kalorii, ale za to będziemy się go konsekwentnie trzymać. Dla utraty masy ciała dużo lepszym rozwiązaniem jest powolne, długie chudnięcie niż nagła zmiana – w tym pierwszym przypadku znacznie rzadziej pojawia się tzw. efekt jo-jo.

Kiedy nie powinno się stosować bardzo restrykcyjnej diety niskokalorycznej?

Dieta, która dostarcza znacznie mniej kalorii niż nasz organizm potrzebuje do przetrwania nie jest dla każdego. Nie powinny z niej korzystać dzieci oraz nastolatkowie w okresie dojrzewania. Osoby borykające się z problemami zdrowotnymi przed drastyczną zmianą sposobu odżywiania powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby przypadkiem nie pogorszyć swojego stanu. Jeżeli jesteśmy bardzo wysocy to dieta dostarczająca zaledwie 1200 kalorii również będzie dość kontrowersyjnym wyborem. Co do zasady, gdy zmieniamy dietę tylko po to, by schudnąć, powinniśmy najpierw policzyć, jaką wartość przyjmie wskaźnik BMR (Basal Metabolic Rate) dla naszych obecnych parametrów ciała. Znając tę wartość możemy bezpiecznie obniżyć – lub podwyższyć – dzienne spożycie kalorii bez ryzyka, że zrobimy sobie przypadkiem krzywdę.

Na co uważać stosując diety niskokaloryczne?

Co do zasady liczenie kalorii jest dobrym nawykiem i warto stosować go na co dzień, ponieważ ułatwia nam to utrzymanie dobrej sylwetki. Pamiętajmy jednak, nim zdecydujemy się przyspieszyć utratę wagi, że jest to proces długotrwały i im stabilniej będzie zachodził, tym większa szansa na zachowanie nowej figury w przyszłości. Sama dieta nie powinna też być dla nas wyrokiem czy męczarnią, a bardziej procesem w którym uczymy się, jak poprawnie odżywiać nasz organizm. Tylko w sytuacji, gdy będziemy w stanie na stałe zmienić nasze nawyki, faktycznie z czasem osiągniemy długotrwały sukces.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz