Czym jest upadłość konsumencka? Ogólne informacje

Nadmierne zadłużenie, to coraz większy i powszechniejszy problem. Wiele osób popada w spiralę długów, z których później nie może wyjść. Odbija się to nie tylko na ich finansach, ale też całym życiu, zdrowiu. Co zrobić w takim wypadku? Czy jest rozwiązanie? 

Jedną z odpowiedzi na nadmierne kłopoty finansowe jest upadłość konsumencka. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że jak każde rozwiązanie upadłość konsumencka ma swoje wady i zalety, które trzeba rozważyć najlepiej z pomocą dobrego prawnika. Poniższe informacje są jedynie ogólne.

Czym jest upadłość konsumencka?

Ogólnie mówiąc upadłość konsumencka to obwieszczenie o niewypłacalności, które jest wynikiem postępowania sądowego. Upadłość konsumencka dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy są niewypłacalni. 

Z czym wiąże się ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Trzeba jednak pamiętać, że ogłoszenie przez sąd upadłości konsumenckiej nie jest jednoznaczne z tym, że wszystkie długi danej osoby są umorzone od razu. Proces jest o wiele dłuższy. Najpierw nastąpić musi spieniężenie majątku dłużnika np. sprzedaż posiadanych dóbr jak samochód, sprzęt AGD. Wyznaczany jest też plan spłaty wierzycieli itd. O tym jak to wygląda w praktyce, kto i jak może ogłosić upadłość konsumencką, jakie dokumenty i warunki należy spełnić, można się dowiedzieć np. ze strony www.oglosupadlosckonsumencka.pl

/wpis we współpracy/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz