Czym jest outsourcing?

W ostatnim czasie często słyszy się pojęcie „outsourcing” w kontekście oszczędności. Czym jest outsourcing i czy faktycznie niesie ze sobą korzyści dla firm? O tym krótko w dzisiejszym wpisie.

Co kryje się pod pojęciem outsouricng?

Nazwa outsouricng to skrót trzech angielskich słów, które oznaczają wykorzystywanie źródeł zewnętrznych. W praktyce outsourcing to przejęcie przez firmę części obowiązków innego podmiotu. Przykładem możemy być np. outsourcing kadr i płac. W tym przypadku obsługa kadrowo płacowa zostaje przejęte przez firmę zewnętrzną. Ma to na celu m.in. zapewnienie wysokiej jakości usług bez konieczności utrzymywania własnego działu kadr i płac, a w rezultacie obniżkę ponoszonych kosztów.

Jakie korzyści niesie za sobą outsouricng?

Jedną z podstawowych korzyści jakie niesie wdrożenie outsourcingu jest obniżenie kosztów. Głównie z tego powodu firmy decydują się na takie działania. Zatrudniając firmę zewnętrzną dane przedsiębiorstwo nie ponosi już np.  kosztów wiążących się ze szkoleniem, zakupem odpowiedniego sprzętu czy też samym zatrudnieniem nowych pracowników. Oczywiście korzyści zależą od tego czego będzie dotyczył outsouricng. Do popularnych obszarów oddawanych w outsourcing należą m.in.: szkolenia, finanse i rachunkowość, audyt wewnętrzny, administracja systemów informatycznych, zaopatrzenie itd.

*wpis we współpracy

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz