Czym jest keto dieta?

Jedną z diet jakie cieszą się ostatnio sporym zainteresowaniem jest dieta ketogeniczna. Nic dziwnego, bo według źródeł dieta ta ma zapewnić utratę zbędnych kilogramów bez głodówek. Tu jemy i chudniemy. Czy to, aby na pewno takie proste? Czym jest keto dieta? Jakie są jej zasady? Czy to dieta dla każdego?

Na czym polega dieta keto?

Dieta keto polega na zmianie źródła energii. Glukoza pochodząca z węglowodanów zostaje zastąpiona przez kwasy tłuszczowe rozkładane na ciała ketonowe. Wprowadzenie takiej modyfikacji w sposobie naszego odżywiania oznacza wejście w stan ketozy. Dieta ketogeniczna, choć z pozoru łatwa i przyjemna, wymaga sporych zmian i przestrzegania zasad. Lista produktów zakazanych jest dość długa. Należy też pamiętać, że nie każdy może stosować keto dietę. Zanim zastosujemy tą lub inną dietę najpierw zawsze należy skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna wymaga niskowęglowodanowego, wysokotłuszczowego stylu życia. Jak wygląda keto piramida?

  • węglowodany – 5-10%
  • białko – 20-25%
  • tłuszcze – 70-80%.

No dobrze, ale co właściwie można jeść? Nieprzetworzone, wysokiej jakości mięso to podstawa diety ketogenicznej. Można spożywać, m.in. piersi z kurczaka, udka z kurczaka, piersi z indyka, mieloną wołowinę, schab, wątróbkę, boczek. Jednak mięso to nie wszystko. Na diecie keto, ze względu na niską zawartość węglowodanów, można spożywać również ryby i owoce morza, takie jak, np. łosoś, makrela, tuńczyk, krewetki, homary czy małże. Ryby i owoce morza to też doskonałe źródło omega-3, białka i witaminy D. W diecie keto nie może też zabraknąć produktów bogatych w zdrowe tłuszcze, takich jak: awokado, żółtka jaj, olej z awokado, masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy, smalec, orzechy itd. W diecie keto króluje też nabiał (ale bez mleka!), warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, orzechy i nasiona. Co do picia? Woda, herbata biała, czarna, zielona, a nawet kawa. 

Czego należy unikać na keto diecie?

Cukier to wróg! Nawet najmniejsza ilość cukru może wyrzucić ze stanu ketozy i zahamować postępy w diecie. Na tej diecie unikamy chleba, ryżu, makaronów, ziaren takich jak komosa ryżowa i kasza, ziemniaków, itp. Całkowicie też unikamy całkowicie tłuszczów trans. Zakazane są też napoje gazowane, energetyki i alkohol. 

Dieta keto dla zabieganych?

Czy dieta keto sprawdzi się dla zabieganych i zapracowanych osób. Tak, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Takie osoby mogą skorzystać z prostych przepisów keto i przygotować sobie posiłki na cały dzień w popularnych pudełkach lub skorzystać z opcji dostawy gotowych posiłków keto jakie oferuje np. BeKeto Catering. Ich dietetyk i kucharze mają sporą wiedzę na temat tego co to keto. Dzięki temu otrzymane posiłki będą w 100% dostosowane do potrzeb i wymogów diety ketogenicznej.

Czy dieta keto jest dla każdego?

Niestety nie. Jak w przypadku każdej diety, tak i tu są przeciwwskazania do stosowania. Dlatego zawsze wcześniej należy skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Diety keto nie mogą stosować np. osoby cierpiące na zaburzenia pracy nerek, wątroby czy trzustki, kobiety w ciąży lub kobiety karmiące piersią.

*artykuł sponsorowany

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz