Czym jest e-sąd i tzw. EPU?

W obecnych czasach coraz więcej rzeczy możemy załatwić już przez internet. Jednak czy słyszeliście już o e-sądach? Co można w nich załatwić? Czym są tzw. EPU? 

Czym jest e-sąd?

Na początku krótko o e-sądzie. E-sąd, a właściwie VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, to jedyny w Polsce sąd orzekający w sprawach wniesionych drogą elektroniczną (przez internet). Choć siedziba mieści się w Lublinie, to e-sąd nie obejmuje swoją właściwością jedynie jednej dzielnicy Lublina, ale całą Polskę. Jak wnieść sprawę do sądu online? O tym możecie się dowiedzieć np. tutaj: https://e-sad.info.pl/

Czym jest EPU?

EPU, to skrót od od elektronicznego postępowania upominawczego. Stanowi ono jedno z podstawowych postępowań w zakresie odzyskiwania należności od dłużników. EPU obowiązuje już od 1 stycznia 2010 roku. Do rozpoznania w tym postępowaniu kierowane są np. sprawy dot. odzyskiwanie należności z tytułu niezapłaconej faktury. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw e-sąd skieruje taką sprawę do rozpoznania przez sąd w zwykłym trybie. 

Jakie korzyści niesie za sobą EPU (elektroniczne postępowanie upominawcze)?

Czy EPU może być korzystne? Ten typ postępowania upominawczego niesie za sobą pewne korzyści:

  • Dzięki EPU nie ma już konieczności składania pozwu i innych pism w formie papierowej, co jest dużym udogodnieniem i usprawnieniem. Wszystko odbywa się w formie elektronicznej.
  • W szybki i dość intuicyjny sposób możemy stworzyć e-pozew.
  • Ograniczenie kosztów. Korzystając z EPU ponosimy niższe koszty w porównaniu do zwykłego postępowania.
  • Elektroniczne postępowanie upominawcze jest znacznie szybsze niż tradycyjne postępowanie przez sądem.
  • Wybierając EPU nie ma konieczności składania wniosku o uzyskanie klauzuli wykonalności, gdyż po uzyskaniu nakazu zapłaty sąd automatycznie ją nadaje.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz