Czym jest Ajurweda? Kilka słów.

Na pewno nie raz słyszeliście słowo „Ajurwefa”. Co ono tak naprawdę oznacza? Dziś krótko na ten temat.

Czym jest Ajurweda?

Zacznijmy od nazwy. „Ajurweda” (ayurveda) znaczy „wiedza o życiu”, bądź „sztuka życia”. Jest to sanskrycki termin, gdzie „ajus” znaczy życie, a „veda” wiedzę, mądrość. Jako, że „życie” jest synonimem „zdrowia”, ajurweda w ogólnym tłumaczeniu znaczy wiedzę o zdrowiu.

Nazywana „matką medycyny”

Ajurweda przez niektórych nazywana jest matką medycyny. Wynika to przede wszystkim z tego, że Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii, z przed pięciu tysięcy lat. W 1979 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii. W Ajurwedzie medycyna spotyka się z psychologią i filozofią. Takie zestawienie ma służyć długiemu, dobremu życiu.

Na czym opiera się medycyna ajurwedyjska?

Medycyna ajurwedyjska opiera się na metodach naturalnego uzdrawiania. Tu wykorzystuje się to co dała nam natura. W Ajurwedzie leczy się ziołami , wykonuje zabiegi mające na celu oczyszczanie organizmu z toksyn. Całość procesu zdrowotnego obejmuje również odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, praktykę jogi i ćwiczeń oddechowych. Nie zapomina się też o pracy nad umysłem i emocjami.

Oczyszczanie to podstawa

Mówi się, że w tej metodzie leczenia oczyszczanie organizmu to podstawa. Tu usuwa się nie tylko toksyny, które gromadzą się na skutek złego odżywiania, ale także te które mamy w sobie, dlatego że nie radzimy sobie z różnymi emocjami. Jeśli nie pozbędziemy się najpierw toksyn z organizmu, żadna terapia nie będzie skuteczna. Podstawa oczyszczania są przede wszystkim dobre naturalne oleje. Dlaczego? Bo doskonale są wchłaniane przez komórki ciała. W Ajurwedzie stosuje się też np. kąpiele parowe, podczas których organizm silnie się poci i w ten sposób pozbywa trucizn. Czasem stosowane są inhalacje, a nawet lewatywy ziołowe. Wszystko oparte na naturalnych składnikach.

Olejki ajurwedyjskie dla zdrowia i urody

Olejki w Ajurwedzie stosuje się nie tylko do usunięcia toksyn. Mają one też zbawienny wpływ na urodę, zdrowie i samopoczucie. Taki masaż nawilża i odżywia skórę. Jest to też metoda relaksu i zniwelowania negatywnych emocji mających ogromny wpływ na kondycję i wygląd ciała. Podstawowe olejki na których opiera się naturalna, ajurwedyjska można znaleźć np. na tej stronie https://devaharmony.com/pl/ Są to olejki naturalne, do których zalicza się przede wszystkim olej różany, migdałowy, kokosowy, sezamowy czy olej z drzewa herbacianego. Każdy z tych olei ma oczywiście inne właściwości. Dla przykładu olej różany działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, łagodzi skórę w zapaleniach po nadmiernej ekspozycji na słońce, ogranicza powstawanie trądziku. Te właściwości są znane i potwierdzone, dlatego wiele firm wykorzystuje te oleje w składzie swoich kosmetyków. Spójrzcie czasem na etykietę 😉

 

 

Print Friendly, PDF & Email

One comment

Dodaj komentarz